Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:18:39

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Niech moc będzie z Wami

Nauka

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Czy spędzając swój wolny czas z najlepszym przyjacielem komputerem odnosisz wrażenie że moc drzemiąca pod jego maską jest stale niewykorzystana? Zapewne często tak jest i masz zupełną rację. Rzadko kiedy bowiem programy komputerowe używane przez nas wymagają pełnej mocy obliczeniowej współczesnych pecetów. Niemniej jednak sporo tej mocy idzie w gwizdek i tracona jest bezpowrotnie zamieniona w ciepło. Czy tak jednak musi być?


Odpowiedź brzmi nie. Ale jak tego dokonać, nie wyrzucając kolejnych pieniędzy w błoto, kupując następną beznadziejną grę? Odpowiedź jest jedna BOINC. To tajemnicze słowo, jest rozwiązaniem Twoich problemów i nie tylko Twoich. Kiedy Ty spokojnie oglądasz strony internetowe, piszesz kolejny artykuł dla serwisu, lub czytasz emaile, twój komputer może pracować w pocie czoła. W tym czasie będzie poszukiwał pulsarów, wybuchów supernowych lub kolapsów grawitacyjnych, albo brał udział w odkrywaniu leku na raka, AIDS i inne choroby naszego wieku. Może również dokonywać niezliczonych odkryć fizycznych, matematycznych, chemicznych, astronomicznych, meteorologicznych i innych. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest moc obliczeniowa komputerów, by wspomagać prace naukowców w największych projektach, możesz i ty brać udział.

Aby tego dokonać należy … oczywiście zainstalować program BOINC z managerem projektów. Po instalacji będziesz mógł zarejestrować się w dowolnym aktualnie realizowanym programie naukowym. Włącznie z poszukiwaniem obcych cywilizacji. Projektów jest masa. Twoja moc obliczeniowa jest potrzebna ogromnej rzeszy specjalistów. Całość jest bezpieczna dla Twojego komputera. Wykorzystaną mocą w danym projekcie można regulować, aby w razie potrzeby móc nią dysponować dla swoich potrzeb.

O co w tym chodzi? W każdym projekcie mas do przeanalizowania pakiety danych. Są one dla ciebie przygotowywane. Program po rejestracji i utworzeniu konta w projekcie pobiera pakiety danych i rozpoczyna ich przetwarzanie. Każdy pakiet jest przetwarzany kilkakrotnie przez różnych uczestników. Platforma BOINC jest uniwersalna. Standardowo działa na wielu platformach systemowych więc użytkownicy Linuxa i Windows czy MacOS’a będą mogli wspólnie uczestniczyć w jednym projekcie. Jednocześnie można brać udział w wielu projektach, ale to zmniejsza wydajność przetwarzania danych. Będziesz miał do przeanalizowania więcej danych – z każdego projektu.

Uczestnicy zawiązują grupy wspólnie udzielające się w projekcie lub projektach. Niektóre grupy specjalnie składają się i zakupują wydajne komputery przeznaczone li tylko do udziału w projekcie BOINC. A stawka jest kusząca. Jak pisaliśmy już wcześniej, niedawno trzech uczestników takiego projektu odkryło pulsara. I choć w zasadzie nie o to tu chodzi – a w każdym bądź razie nie do końca o to – chętnych stale przybywa. Naukowcom trudno jest budować superkomputery li tylko do ich projektu naukowego. Są to bowiem bardzo drogie przedsięwzięcia. A skoro na świecie jest tyle nie wykorzystanej mocy obliczeniowej, to warto jest ją wykorzystać do szczytnych celów.

Każdy uczestnik ma prowadzoną oddzielna statystykę swojego konta, przetworzonych danych i … odkryć. W przyrodzie nic nie ginie.

Linki:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,222 unikalne wizyty