Czy spędzając swój wolny czas z najlepszym przyjacielem komputerem odnosisz wrażenie że moc drzemiąca pod jego maską jest stale niewykorzystana? Zapewne często tak jest i masz zupełną rację. Rzadko kiedy bowiem programy komputerowe używane przez nas wymagają pełnej mocy obliczeniowej współczesnych pecetów. Niemniej jednak sporo tej mocy idzie w gwizdek i tracona jest bezpowrotnie zamieniona w ciepło. Czy tak jednak musi być?
Odpowiedź brzmi nie. Ale jak tego dokonać, nie wyrzucając kolejnych pieniędzy w błoto, kupując następną beznadziejną grę? Odpowiedź jest jedna BOINC. To tajemnicze słowo, jest rozwiązaniem Twoich problemów i nie tylko Twoich. Kiedy Ty spokojnie oglądasz strony internetowe, piszesz kolejny artykuł dla serwisu, lub czytasz emaile, twój komputer może pracować w pocie czoła. W tym czasie będzie poszukiwał pulsarów, wybuchów supernowych lub kolapsów grawitacyjnych, albo brał udział w odkrywaniu leku na raka, AIDS i inne choroby naszego wieku. Może również dokonywać niezliczonych odkryć fizycznych, matematycznych, chemicznych, astronomicznych, meteorologicznych i innych. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest moc obliczeniowa komputerów, by wspomagać prace naukowców w największych projektach, możesz i ty brać udział.
Aby tego dokonać należy … oczywiście zainstalować program BOINC z managerem projektów. Po instalacji będziesz mógł zarejestrować się w dowolnym aktualnie realizowanym programie naukowym. Włącznie z poszukiwaniem obcych cywilizacji. Projektów jest masa. Twoja moc obliczeniowa jest potrzebna ogromnej rzeszy specjalistów. Całość jest bezpieczna dla Twojego komputera. Wykorzystaną mocą w danym projekcie można regulować, aby w razie potrzeby móc nią dysponować dla swoich potrzeb.
O co w tym chodzi? W każdym projekcie mas do przeanalizowania pakiety danych. Są one dla ciebie przygotowywane. Program po rejestracji i utworzeniu konta w projekcie pobiera pakiety danych i rozpoczyna ich przetwarzanie. Każdy pakiet jest przetwarzany kilkakrotnie przez różnych uczestników. Platforma BOINC jest uniwersalna. Standardowo działa na wielu platformach systemowych więc użytkownicy Linuxa i Windows czy MacOS’a będą mogli wspólnie uczestniczyć w jednym projekcie. Jednocześnie można brać udział w wielu projektach, ale to zmniejsza wydajność przetwarzania danych. Będziesz miał do przeanalizowania więcej danych – z każdego projektu.
Uczestnicy zawiązują grupy wspólnie udzielające się w projekcie lub projektach. Niektóre grupy specjalnie składają się i zakupują wydajne komputery przeznaczone li tylko do udziału w projekcie BOINC. A stawka jest kusząca. Jak pisaliśmy już wcześniej, niedawno trzech uczestników takiego projektu odkryło pulsara. I choć w zasadzie nie o to tu chodzi – a w każdym bądź razie nie do końca o to – chętnych stale przybywa. Naukowcom trudno jest budować superkomputery li tylko do ich projektu naukowego. Są to bowiem bardzo drogie przedsięwzięcia. A skoro na świecie jest tyle nie wykorzystanej mocy obliczeniowej, to warto jest ją wykorzystać do szczytnych celów.
Każdy uczestnik ma prowadzoną oddzielna statystykę swojego konta, przetworzonych danych i … odkryć. W przyrodzie nic nie ginie.
Linki: