Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:51:57

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

SkyQuest - Kolejne starcie

Astronomia konkursy

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Ale ten czas leci. Już za nami jest kolejny tydzień konkursu miłośników astronomii. Konkurs obserwacyjny nabiera tempa. I tak w tym tygodniu zostało ocenionych kolejne piętnaści prac uczestników. W większości są to prace na wysokim poziomie. Uczestnicy zaskoczyli o co w tym wszystkim chodzi. Bo choć reguły sa proste, to pozory mylą. Oprócz wytrwałości obserwacyjnej przydaje się lekkie pióro. Bo całość swoich dokonań trzeba opisać na elektronicznym papierze. A ten ma swoje wymagania i ograniczenia.


Liczy się wszystko. I to czy tekst dobrze się czyta, ale i i to czy nie popełniliśmy w naszych działaniach błędów. Niektórzy nie ustrzegli się tego, ale przyczyna bywa często bardzo błaha. Spora część ludzi, i to nie tylko młodych, opiera swoją widzę o wiadomości zawarte na stronach internetowych. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby wiedza na stronach WWW była w jakimkolwiek stopniu weryfikowana, ale często tak nie jest. Już zmora stało się czerpanie wiedzy z wolnej encyklopedii WikiPedi. Wielu nie rozumie na czym polega idea tej instytucji w Internecie.

Dlatego szczerze namawiam do czytania wielu specjalistycznych serwisów astronomicznych. Praktycznie na każdym z nich znajdziemy bazę linków do innych, nie znanych nam miejsc w sieci. Szczególnie zachęcamy do czytania książek. To zapomniane przez młodych źródło wiedzy o bezkresnych głębinach Kosmosu często jest niedoceniane. A ma one jedną zaletę wiedza tam zawarta jest dobrze uporządkowana i ma solidne podstawy naukowe. Pod jej treścią podpisali się często wybitni ludzie naszej cywilizacji. Szukanie nowości o newsów to jedno a poznawanie podstaw do drugie. Tak więc sięgamy po książki i nie boimy się ich czytania.

Prace konkursowe zakreślają coraz szersze kręgi w swojej różnorodności. Są i takie poświęcone faworytom sierpnia – Perseidom, są tez i taki poświęcone najbardziej znanemu księżycowi Układu Słonecznego– naszemu naturalnemu satelicie. Każda z prac pokazuje jak ciekawe jest niebo, jak wiele w nim tajemnic czeka na nasze odkrycie. Ujawniają się talenty fotograficzne i plastyczne. Jak pokazuje doświadczenia aparat cyfrowy to wspaniałe narzędzie, ale kartka i ołówek potrafi być łatwiejszym do opanowania narzędziem do dokumentowani piękna Wszechświata. Wręcz zachwycające szkice uczestników pokazują jak wiele przed nami możliwości. Sami uczestnicy spisują się wspaniale.

Uczestnikom stale służą pomocą starsi koledzy, którzy zgłosili swój akces w charakterze mentora. Ci sami oceniają prace swoich młodszych kolegów. Nie jest to jedyna ocena. W konkursie prace oceniają jeszcze jury i czytelnicy blogu. Na zwycięzców czekają nagrody. Choć największa nagroda jest piękne niebo i przeżycie niezapomnianych chwil pod gwiazdami. Nagrody będą nasza pamiątką z fantastycznie przeżytej imprezy astronomicznej, na której przyszło poznać nam wielu wspaniałych ludzi.

Zapraszamy do czytania prac uczestników konkursu. Niosą one ze sobą wiele doświadczenia obserwatorów i pokazują jak wiele pracy muszą w nie włożyć. Doceńmy ich wysiłek oddając głosy na najlepszych.

Linki:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,596 unikalne wizyty