Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Nadeszła nowa era w badaniach kosmosu i poszukiwaniu układów gwiazdowych posiadających planety. Jeszcze nie tak dawno były one jedynie w sferze marzeń fantastów. Nie sposób było sobie wyobrazić jak możliwe jest dostrzeżenia planety krążącej wokół innej gwiazdy niż Słońce i wykrycie jej albo nawet zbadanie składu jej atmosfery czy powierzchni. Przełomu dokonały nowoczesne techniki obserwacyjne, najnowsze technologie i genialni naukowcy opracowujący nowoczesne techniki badań. Właśnie o takich badaniach pisaliśmy w newsie o polskich astronomach budujących sieć teleskopów na trzech kontynentach. To badania na poziomie dokładności rzędu milionowych i miliardowych jednostek. Odkrycia ostatnich czasów są wynikami tej niesamowitej techniki badawczej. Ogłoszone we Francji odkrycie było zwieńczeniem szczęściu lat żmudnej pracy i pomiarów. Pomiary prędkości radialnych pozwoliły na wykrycie układu składającego się z ośmiu planet. Wykorzystano do tego celu wcale nie największy teleskop świata, a jedynie 3,6m w Obserwatorium La Silla w Chile – ESO. Do badań użyto precyzyjnego spektrografu HARPS. HD 10180 o odpowiednik naszego układu Planetarnego.
Ale tego nie dość. Nasz wspaniały Kepler odkrył właśnie kolejny układ planetarny. Gwiazda otrzymała oznaczenie Kepler-9, a planety: Kepler-9b i Kepler-9c. Planety mają masy zbliżone do masy Saturna, a ich okresy orbitalne wynoszą 19 i 38 dni. Aby potwierdzić istnienie planet potrzebowano 7 miesięcy obserwacji. Podejrzewa się istnienie trzeciej planety podobnej do Ziemi (1,6 promienia ziemskiego) okrążającą ją w tempie 1,6 dnia. Kepler monitoruje jednocześnie 100 000 obiektów gwiazdowych. Główny cel misji to odkrywanie planet.