Jeszcze niedawno pisaliśmy o podsumowaniu 53 Olimpiady Astronomicznej, gdzie z niepokojem obserwowaliśmy zakusy na jej organizację, a już rozpoczęła się pierwsza tura zadań 54 edycji Olimpiady Astronomicznej. Jak co roku organizatorem jest Planetarium w Śląskie w Chorzowie. Olimpiada jest obok Ogólnopolskiego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego, są jedynymi konkursami o tematyce astronomicznej o takiej randze. Jest ona kierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Jak zawsze Olimpiada jest trójstopniowa i do 11 października jest czas dla uczestników na nadsyłanie swoich prac. W pierwszym etapie do wyboru są zadania, które należy samodzielnie rozwiązać lub wykonać. Wśród zadań są zagadnienia czysto astronomiczne i fizyczno-matematyczne. Jako, że astronomia jest nauka interdyscyplinarną i z samej swojej natury wymaga, by do rozwiązywania problemów podchodzić w ten sposób.
Mamy więc przed sobą do rozwiązania zadania obliczeniowe, jak również obserwacyjne. Należy rozwiązać 3 z 4 zadań teoretycznych i jedno zadanie obserwacyjne. Druga seria zostanie ogłoszona pod koniec października. Zawody regionalne planowane są na 17 stycznia przyszłego roku, natomiast finał od 10 do 13 marca 2011 roku.
Kiedy zapoznamy się z zadaniami, można by się wystraszyć, bo poziom wymagań jest wysoki, ale jak pokazuje doświadczenie sięgające roku szkolnego 1957/58 uczestnicy sami windują jej poziom prezentując wysokie umiejętności i szeroko rozbudowana wiedzę specjalistyczną. Miejmy nadzieję, że w tej edycji znajdą się choć w pierwszej części uczniowie z naszego - lubuskiego - województwa.
Jóź dzisiaj życzymy wszystkim uczestnikom sukcesów i zwycięstwa. Dla zainteresowanych proponujemy na początek zapoznanie się z rozwiązaniami poprzednich zadań olimpijskich. To równie ciekawe doświadczenie.
Przeczytaj więcej: