Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:11:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Astronomiczne Grillowanie

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna W sobotę Centrum Kultury i władze miasta zorganizowały w rejonie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu wielki Konkurs Grillowania. Jakby nas, Sekcji Astronomicznej, miało zabraknąć na takiej imprezie? Tym bardziej, że pogoda dopisał, było pięknie i słonecznie, a do tego na tarczy naszej gwiazdy pokazała się na samym brzegu piękna plama i pochodnie.

Zamiast dyskutować w podziemiach naszego zamku o pięknie Wszechświata nad jego dachami postanowiliśmy udać się na ten piękny teren Muzeum i uatrakcyjnić cała imprezę. Oprócz sprzętu astronomicznego i naszego nieodłącznego, 10 calowego teleskopu, zabraliśmy własnego grilla i zrobiliśmy sobie naukowy piknik.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Kiełbaski wyszły wyśmienite, tym bardziej, że przyrządzała je sama Pani Joanna – ma Kobieta rękę do ognia. I choć sama impreza trwała od przedpołudnia, to szybko zostaliśmy namierzeni przez ciekawych żaganian, którzy ochoczo ustawili się w kolejce do naszej nieziemskiej armaty, by podglądać sekrety Słońca. A było co podglądać. Na brzegu tarczy pojawiła się ciekawa plama słoneczna, a dzięki pociemnieniu brzegowemu można było dostrzec bez trudu piękne pochodnie fotosferyczne. Zjawisko było obserwowane przez wszystkich dzięki zaopatrzeniu teleskopu w specjalny filtr z Mylaru, który wystarczająco zmniejsza ilość transmitowanego światła, by można było bezpiecznie obserwować światło gwiazdy.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Po zmroku, po zakończeniu imprezy byliśmy świadkami niezwykłego zjawiska porównywalnego do „katastrofy kanadyjskiej”. Jak aktywność słoneczna może mieć wpływ na nasze życie, mieli się okazję przekonać mieszkańcy kanadyjskiej prowincji Quebec, którym 13 marca 1989 r. wysiadło światło i wszelkie urządzenia elektryczne. W ciągu niecałych 90 sekund zostało pozbawionych prądu ok. 6 milionów odbiorców. Jak się okazało, ogromna ilość ludzi dzwoniła na policję i do wojska, że Ziemia jest atakowana przez kosmitów. Okazało się, że po raz pierwszy w życiu ludzie ci zobaczyli gwiazdy. My tym razem przeżyliśmy wspaniałe widowisko, kiedy technicy zgasili oświetlenie scen i zabrali swój sprzęt z terenu muzeum. Naszym oczom ukazał się wspaniały obraz rozgwieżdżonego nieba. Z rażącego światła halogenów przeszliśmy do zupełnej ciemności. Z każdą chwilą przybywało magicznych światełek na niebie. Po chwili dały się zobaczyć meteory i wstęga Drogi Mlecznej.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Od 21:00 (czasu lokalnego) rozpoczęliśmy obserwacje Jowisza, który leniwie podnosił się nad wschodnim horyzontem z lekka przysłoniętym drzewami. Zbliżający się do opozycji olbrzym pokazał już nam swoje tajemnicze pasy, w tym jeden zgubiony na gwiezdnym szlaku i stałe grono swoich księżyców. Widok był jak zwykle urzekający, ale najważniejsze było wykorzystanie sytuacji kiedy jego tarcza zbliża się rozmiarami do 50 sekund kątowych. Do opozycji dojedzie 22 września 2010 roku o godzinie drugiej w nocy. Już teraz prezentuje się wspaniale.

Astronomiczny Grill był rekompensatą za nieudane Perseidy. I choć mgła nas wygoniła do domu, to na to wspaniale miejsce obserwacji wrócimy jeszcze nie raz.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,826 unikalne wizyty