Coraz więcej teleskopów będzie mieszkać we własnych domach. Tak zadecydowali ich właściciele. Dzięki swoje pomysłowości powstały kolejne dwa obserwatoria jedno prywatne we Wrocławiu i drugie na budynku Liceum Ogólnokształcące w Strzelnie. W strzelnie planowana była budowa obserwatorium już od dłuższego czasu w ramach Astro Bazy. W każdym z wymienionych obserwatoriów zostanie zamontowany odmienny sprzęt.
We Wrocławiu powstała specyficzna konstrukcja, której jeszcze nie przedstawialiśmy na naszych łamach. To rozwiązanie jest dedykowane dla miłośników z grona zrób to sam. Kopuła o średnicy 2,2m zamontowana jest na przygotowanym w fabryce cokole. Cokół jest wykonany w technologii szybowcowej, co zapewnia mu odpowiednią trwałość i sztywność, a z drugiej strony elastyczność na zmienne warunki atmosferyczne. Wszystko co musi wykonać tu inwestor to właściwy fundament betonowy, na którym spoczywa cała konstrukcja.
Trzeba jednak pamiętać, że jest to niewielka kopuła. Dla pojedynczego obserwatora na pewno starczy w niej miejsca, pod warunkiem umieszczenia pod nią odpowiednich rozmiarów sprzętu obserwacyjnego. Biorąc jednak pod uwagę, że coraz więcej użytkowników preferuje kamery CCD zamiast swoich oczu, taka jest ewolucja astronomii, da się tam zmieścić całkiem solidny sprzęt. Całość jest estetyczna i z wysokiej jakości materiałów. Jak informuje nas Jacek Uniwersał, producent konstrukcji, to dobre rozwiązanie dla fanów „zrób to sam”. Klient dostaje całość do samodzielnego montażu. Jak widzimy na zdjęciu, całość można zamontować na poziomie gruntu.
Zamontowana przez firmę Uniwersał z Żywca kopuła w Strzelnie jest klasyczną konstrukcją w rozmiarze 2,2m. Całość została zamontowana na przygotowanym przez inwestora cokole na dachu szkoły. Jak widać na zdjęciu nie jest to wielka inwestycja dla instytucji. Jeśli tylko dysponuje się właściwa lokalizacją o rozsądnych parametrach i warunkach nieba, można całość wykonać w dobrym stylu i niewielkim nakładem finansowym. Dużo zależy od pomysłowości i determinacji.
Za niedługo zostanie w tym obserwatorium zamontowany teleskop MEADE o średnicy 8” oraz teleskop słoneczny CORONADO. Docelowo całość będzie sterowana przez sieć.
Mamy nadzieję, że zamieszczone tu zdjęcia wykonane przez Jacka Uniwersała pomogą jeszcze wielu zainteresowanym w podjęciu decyzji o tym jak taką inwestycję wykonać u siebie. Pamiętajmy, że w programach naszych szkół jest fizyka i astronomia od najmłodszych lat – już w szkołach podstawowych. Taka inwestycja to wspaniały sposób na mobilizację młodzieży i mieszkańców do poznania Wszechświata w sposób, który dotąd zawsze był zastrzeżony jedynie dla profesjonalistów. Nie musimy już tylko podziwiać zdjęć z teleskopów kosmicznych i VLT. Sami możemy badać kosmos i odkrywać jego tajemnice. Wszystko to możemy zobaczyć na własne oczy.
Galeria Obserwatoriów:
Strzelno
Wrocław
Przeczytaj więcej: