Hasło egzoplanety znane jest już nie tylko astronomom czy miłośnikom, ale szerokiej rzeszy społeczeństwa. Zaczynają one być czymś zupełnie normalnym, choć jeszcze nie tak dawno, przed pierwszym odkryciem prof. Wolszczana, nawet astronomowie nie wierzyli, że uda się je kiedyś odkryć, a już zupełnie nieprawdopodobnym było je zobaczyć.
Dzisiaj przybywa ich prawie z dnia na dzień, a specjaliści opracowują już metody ich hurtowego wykrywania i badania. Jak pokazało życie są to bardzo powszechne obiekty wokół innych gwiazd. I choć na dzień dzisiejszy więcej jest planet olbrzymich – jowiszowych, to zaczynamy z czułością pomiarów schodzić do coraz mniejszych obiektów.
Aby się w tym wszystkim móc jakoś poruszać musimy dysponować … atlasem egzoplanet. Jako pierwszy na świecie tego typu egzemplarz został sporządzony przez JPL – Jet Propolusion Laboratory. Miłośnicy astronomii znają tę instytucję. Dla nas oprócz wielu innych właściwości jest to kopalnia informacji o wszelkich obiektach kosmicznych.
Na stronie dostępny jest pierwszy atlas planet pozasłonecznych w formacie 3D. do jego przeglądania potrzebna jest wtyczka, która przy jej braku automatycznie zacznie się instalować. Potem zostanie nam tylko wybranie gwiazdy z na trójwymiarowym diagramie i naprzód. Lista egzoplanet zawiera ogromną ilość informacji o tych obiektach. Linki poprowadzą nas do zbirów i będziemy mogli zobaczyć zdjęcia gwiazd, a nawet artystyczne wizje tych zagadkowych światów.
Na pewno warto odwiedzić tę część Internetu.
Przeczytaj więcej: