Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:16:22

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Astronomia na Jarmarku Św. Michała 2010 w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna

jarmark michała, słońce, 20 września 2010 Wspaniałe niebo, wspaniali ludzie i wspaniała impreza, to główne atuty corocznych Dni Żagania odbywających się pod hasłem Jarmark Św. Michała. Jako, że Żagań, dzięki swemu Johannesowi Keplerowi, od wieków związany był z astronomią i nauką, nie sposób było zaniechać przyjętej koncepcji nauki w tych trzydniowych obchodach święta naszego miasta. W dniach od 17 do 19 września centrum miasta tętniło życiem do późnych godzin nocnych.




Od czasu Międzynarodowego Roku Astronomii pasjonaci Wszechświata organizują obserwatorium astronomiczne z wolnymi pokazami nieba dla wszystkich odwiedzających. Ze względu na remont naszego Pałacu Żagańskiego i wielki spektakl przygotowany z okazji święta 11 Dywizji Kawalerii Pancernej nasze stanowisko było do ostatniej chwili niepewne. Dzięki zaangażowaniu Spółki Pałac otrzymaliśmy wspaniała lokalizację nad oranżerią, czyli podobnie jak w zeszłym roku. Miejsce jest o tyle atrakcyjne, że znajduje się znacznie powyżej poziomu Parku Pałacowego, a tym samym okalające nas drzewa nieznacznie tylko ograniczały widoczność.

jarmark michała, słońce, 20 września 2010 Obserwatorium czynne było przez trzy kolejne dni Jarmarku. Codziennie od godziny 16:00 rozpoczynaliśmy działalność pokazami Słońca, które jak nigdy wykształciło piękne dwie grupy plam i jeszcze kilka mniejszych plamek na swoje tarczy. Ponadto można było obserwować w ich okolicy pochodnie słoneczne. To wspaniałe zjawisko w kształcie pajęczynki w rejonie pociemnienia brzegowego dawało niezapomniany urok naszej gwieździe.

Po zachodzie Słońca na niebo dumnie wkraczał Księżyc. Codziennie zmieniając swój wygląd przykuwał uwagę widzów kolejnymi sznurami kraterów. Część z nich widoczna było już w strefie nieoświetlonej jeszcze promieniami Słońca co powodowało zaskoczenie u jego widzów, ale po naszych wyjaśnieniach istoty tego zjawiska wszystko stawało się jasne. Mogliśmy odszukiwać miejsc lądowania statków Apollo, obserwował morza i góry oraz niezliczone rzesze kraterów, które swoimi koronami zakrywały się wzajemnie, zależnie od swojego wieku.

Jeszcze później nad drzewami pojawiał się Jowisz, który szczególnie przykuwał uwagę widzów. Dla wielu w pierwszej chwili była to kolejna gwiazda na niebie, ale dzięki naszemu działaniu mogli się przekonać czym tak naprawdę jest ten tajemniczy i jasny obiekt na wschodnim niebie. Znajdujący się przed opozycją gazowy gigant pozwalał na obserwację wielu szczegółów atmosfery już przy nieznacznych powiększeniach. Duże pole widzenia pozwalało jednocześnie obserwować świtę Galileuszowych Księżyców. Widok był naprawdę urzekający, choć w gronie odwiedzających czasami pojawiali się bardziej zorientowani obserwatorzy, którzy z dnia na dzień dostrzegali zmiany w ich układzie i prowadzili obserwacje ze znacznie większa uwagą. Choć sami nie dysponują sprzętem obserwacyjnym pamiętali o naszym spotkaniu jarmarkowym w zeszłym roku i dzisiaj porównywali swoje doświadczenia zeszłoroczne z tym co widzieli dziś.

jarmark michała, słońce, 20 września 2010 Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość wzięcia do reki „skały z nieba”, a dokładnie meteoryty żelaznego znalezionego w Namibii. Pochodzi on z jądra planetoidy z obszaru między Marsem a Jowiszem. Choć podobny do zwykłego kamienia jego właściwości pokazują co kryje on za tajemnice związane ze swoim pochodzeniem. Dyskusja na temat niepozornej skałki trwała do późnych godzin nocnych. Temat codziennie odżywał.

Przy okazji pracy naszego mobilnego obserwatorium przemycaliśmy promocję naszej inwestycji po d nazwa Żagańskie Obserwatorium Astronomiczne. Zachęcaliśmy do wspierania finansowego projektu. Przedstawialiśmy jak będzie wyglądała jego realizacja oraz czemu ono będzie służyć. Wszyscy odwiedzający wykazywali żywe zainteresowanie budową oraz pytali kiedy wreszcie ono powstanie? Gdyż chcieliby korzystać z tego obiektu nie tylko przy okazji Jarmarku, ale przy każdej okazji, gdy dopisuje pogoda, a na niebie pojawiają się ciekawe obiekty czy zjawiska. Mamy nadzieję, że już niedługo ruszy jego realizacja, a wsparcie indywidualnych sponsorów znacznie ułatwi sprawę.

Dziękujemy mieszkańcom i gościom za zainteresowanie naszym stanowiskiem. Za życzliwe słowa i uznanie dla członków Sekcji za ich zaangażowanie i wiedzę przekazywana w czasie pokazów. Cieszymy się, że dzięki mecenatowi Centrum Kultury nasze miasta wzbogaciło się o wyjątkową atrakcję. Dzięki niej mają spełnienie w nauce prawdziwe talenty żagańskie.

Tymczasem pozdrawiamy i do zobaczenia na gwiezdnym szlaku. Za rok znowu będziemy w tym samym miejscu, choć niebo może być zapełnione już innym tajemnicami.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,866 unikalne wizyty