W ostatnią sobotę odbyło się cotygodniowe spotkanie Sekcji Astronomicznej. Pogoda co prawda nie pozwoliła na przeprowadzenie obserwacji z użyciem sekcyjnego teleskopu, ale za to mogliśmy się zająć równie ważnymi zagadnieniami. Do naszego grona wstąpił Pan Damian. Przez liczne spotkania terenowe we wrześniu mamy pewne zaległości, ale już w kolejne spotkanie powinno zakończyć sprawy formalne.
Spotkanie otwarte zostało przedstawieniem Nowinek Astronomicznych. To nasz nowy element spotkań pobudzający wszystkich do aktywności. Tym razem Michał i Maciej przygotowali informacje o odnalezieniu krateru meteorytowego przy pomocy Google Earth przez włoskiego mineraloga i odkryciu planety Gliesie 581g, która być może nadaje się do życia mając warunki podobne do tych panujących na Ziemi. Gwiazda Gliesie, wokół której krąży podobny do naszego układ planetarny, znana jest ze swoich sensacji w tym zakresie. Astronomowie stale starają się odkryć druga ziemię. Choć zadanie to jest niesłychanie trudne mamy nadzieję, że superczułe technologie wkrótce to umożliwią. Problemem jest jednak nadal dzieląca nas odległość. 20 lat świetlnych to bardzo dużo dla człowieka. A większość gwiazd znajduje się jeszcze dalej.
W miejscu odkrycia krateru (Egipt, Sudan, Libia) znaleziono ponad tonę odłamków meteorytu, który ważył prawdopodobnie ponad 10 ton, a eksplozję można było odczuć na odległości 1000km. Działo się to jednak dość dawno, bo około kilku tysięcy lat temu.
Pan Stefan przygotował nas na spotkanie z kometą Hatley2. Ten niecodzienny obiekt zawsze przekuwał uwagę swoich widzów. Tym razem kometa jaśnieje z dnia na dzień i być może da się ją niedługo obserwować okiem nieuzbrojonym. Nam przyjdzie wyjechać na obserwacje tego gościa na Stalag, gdzie niebo jest dostatecznie ciemne. W naszym Stellarium umieściliśmy przygotowany skrypt, który pozwoli nam na śledzenie komety na ekranie monitora.
Jako przerywnik zajęliśmy się projektem koszulki reprezentacyjnej naszej grupy. Wiemy już jak ma ona wyglądać w ogólnym zarysie i jakie elementy graficzne mają Siena niej znaleźć. Już niedługo powinna być ona dostępna dla członków Sekcji.
Ostatnim zagadnieniem naszego spotkania był projekt CELESTIA – Amatorska Encyklopedia Amatorska. Na razie poznaliśmy jej główne założenia. Będzie to nas stały cel w pracy grupowej i indywidualnej. W ten sposób pozostawimy ślad po sobie już na zawsze, póki będzie istniała ta technologia. Projekt jest skierowany do amatorów. Wiele zagadnień astronomicznych opracowanych w WIKIPEDII jest na poziomie profesjonalnym i nieprzydatnym amatorom. W CELESTI znajdują się zagadnienia wręcz niezbędne amatorom. Jak wykaz programów dla amatorów, astro szkicowanie czy astrofotografia. To niezbędne informacje dla każdego z nas. W pierwszym etapie poznamy zawartość i zasady redagowania haseł.
Przeczytaj więcej: