Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Dzisiaj do rąk prenumeratorów trafił drugi numer nowego pisma dla pasjonatów astronomii i astronautyki. Tym razem ci drudzy mają większą frajdę, jako że numer poświęcony jest podróżom kosmicznym, ale nie tylko.
Poznamy tu Kosmiczny Dom w serii Gwiezdne Safari. Artykuł na kanwie wędrówki po układzie słonecznym przedstawia nam wrażenia z podróży. Pomocny przy tym może okazać się dołączony do tego wydania plakat Układu Słonecznego.
Jeśli jednak nie chcemy udawać się tam na piechotę to korzystając z filmu na DVD możemy zobaczyć jak i czym możemy się wybrać do odległych planet i gwiazd. Choć do tych drugich byłoby to zdecydowanie mniej możliwe. Zobaczymy jednak jak możliwa jest podróż na Czerwoną Planetę oraz dlaczego podróże mogą być naprawdę niebezpieczne.
Krzysztof Czart znany nam z portalu Astronomia.pl pisze o rakietach kosmicznych. Rozpoczyna tym zasadniczą cześć wydania poświęcona wszystkiemu co lata … w kosmos. Nie zabrakło też części dla pasjonatów nieba tego widzianego z naszej Ziemi. Tym razem przedstawiana jest Kasjopeja, jedna z najbardziej charakterystycznych konstelacji. Całość wypełniona oczywiście wspaniałymi zdjęciami.