Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Wahadłowce odeszły do lamusa? Jak okazuje się nie jest to do końca prawda. NASA przygotował szereg materiałów i narzędzi dla praktyków. Przy pomocy EUHOU rozpoczęto przygotowywać polskie edycje tych materiałów. Dzisiaj prezentujemy jeden z nich. Model wahadłowca.
Przy pomocy nożyczek, kleju i linijki możemy stworzyć sami wspaniały latający model kosmicznego wędrowca, który królował na naszym kosmicznym horyzoncie przez wiele lat. Wykonanie modelu polega na wydrukowaniu szablonu. Starannym wycięciu części i sklejeniu w całość komponentów. Zaletą konstrukcji jest możliwość szybowania. Dlatego do zadania dołączono instrukcję prostych doświadczeń jakie możemy przeprowadzić przy jego pomocy.
Zadanie doskonale nadaje się dla nauczycieli i edukatorów. W projekcie przystosowania ćwiczeń do polskich warunków może wziąć każdy kto w miarę biegle włada językiem angielskim. W tym celu należy zgłosić się pod adres lech@cft.edu.pl. projekt EUHOU Polska czeka na chętnych.
A my zapraszamy majsterkowiczów do wspaniałej zabawy.