Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:25:01

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Wiemy ile gwiazd jest w Żaganiu!

Sekcja Astronomiczna

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Żagań nocą. Zdjęcie autorstwa Bartłomieja Patki wykonane na zajęciach Sekcji Astronomicznej w dniu 30 października 2010r.

Wiemy bo policzyliśmy wszystkie gwiazdy. I wypadło to liczenie całkiem nieźle. Nie wolno tylko tego zmarnować.

Chodzi oczywiście o liczenie gwiazd w projekcie Great World Wide Star Count wielkie ogólnoświatowe liczenie gwiazd. Jak się okazało nie taki diabeł straszny. Liczenie przebiegło szybko i sprawnie. Choć halogeny na Żagańskim pałacu dają nam się niesamowicie we znaki. Ten kto wymyślił takie oświetlenie powinien dostać Nobla.


W tym roku projekt został jeszcze ciekawiej przygotowany przez co ustalenie granicznej jasności jest ciekawsze i prostsze. Nie wymaga specjalnie wiedzy astronomicznej, poza umiejętnością odnalezienia gwiazd konstelacji Łabędzia – Cygnus. W godzinach wykonania pomiaru – liczenia – zbliża się on w naszych szerokościach geograficznych do zenitu. Dzięki czemu zjawisko ekstynkcji atmosferycznej nie rzutuje na wynik znacząco. Niektórzy aż doznali zdziwienia, że to już po wszystkim – po liczeniu. Teraz pozostało nam tylko dbać o nasze ciemne niebo. Przygotowujemy w związku z tym specjalny apel do władz miasta o ochronę żagańskiego nocnego nieba. Po zajęciach każdy uczestnik obserwacji złoży samodzielnie raport specjalnym formularzem zgłoszeniowym na stronie:

Zapadające mroki mają swoje ukrywane tajemnice, które my staramy się wyrywać naszymi bystrymi oczami. Nie inaczej było tym razem. Oddalający się Jowisz daje nadal podziwiać swoje piękne barwy pasów i szalejący trzystuletni huragan. Zmieniający się układ księżyców zawsze przyciąga nas do siebie. Nie sposób nie ustrzelić tego magika nocy. Jako, że jest widoczny nawet z centrum naszego miasta każdy może mu poświecić trochę czasu, a warto. Bo takie opozycje jak tegoroczna trafiają się nie zawsze.

Wielka niespodziankę uczynił nam nasz honorowy członek Dr hab. Wiesław Leoński profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Na naszych członkach honorowych ciążą wyjątkowe obowiązki wobec grupy. Ale ich realizacja zależy w dużej części od dysponowania czasem możliwym do poświęcenia naszej działalności. Tym razem profesor przekazał Sekcji pakiet czasopism o tematyce astronomicznej. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za ten prezent. Ma to wielkie znaczenie w zdobywaniu wiedzy przez członków. Taka lektura to kopalnie informacji dla nas. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ten prezent. Szczęśliwym listonoszem był Wojtek, nasz łącznik z profesorem. To dzięki niemu mamy stale informacje o najnowszych wiadomościach z uczelni w tym astronomicznych. Prasa trafia do rąk czytelników. Pozwoli im rozwinąć skrzydła w nowy sposób.

Justyna przygotowała newsa na zajęcia związanego z najnowszymi badaniami własności gwiazd – ruchów własnych w gromadach kulistych. To co astronomom udaje się ustalić dzięki najnowszym komputerom i teleskopom przyprawia o zawrót głowy. To co jeszcze nie dawno było nieosiągalne dzisiaj dzięki nowoczesnym narzędziom staje się faktem.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Przepiękna M57 - mgławica planetarna w gwiazdozbiorze Lutni. Pozostałość po supernowej. Znajdujący się w centrum biały karzeł znajduje się poza zasięgiem amatorskich teleskopów.

Wielkim wydarzeniem były obserwacje gwiazdozbioru Lutni – Lyra. Sam gwiazdozbiór leży niedaleko Cygnus’a, ale to co najważniejsze było w sobotnich obserwacjach, to możliwość zobaczenia popiołów gwiazdy, czyli pozostałości po supernowej. Mgławica planetarna M57 (Pierścieniowa lub inaczej Donata) to najbardziej znana mgławica tego typu na północnym niebie. Jasności 9m i średnicy 2’30” – średnica około jednego roku świetlnego – powstała w wyniku eksplozji gwiazdy jako supernowej. To z takich wybuchów powstają pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani my i nasza Ziemia. W centrum mgławicy znajduje się nadal pozostałość gwiazdy w postaci białego karła o jasności 15m – próżno go jednak szukać amatorskim sprzętem. Przy powiększeniu 150 razy w szerokokątnym okularze Baadera prezentowała się fantastycznie. Zachwyt udzielił się wszystkim. Teleskop o średnicy 10 cali, który nabyliśmy dzięki pomocy naszego przyjaciela Jacka Uniwersała daje nam wielkie możliwości obserwacyjnego odkrywania tajemnic kosmosu. Tym razem wydarliśmy tajemnice obiektu, którego gołym okiem, ani nawet lornetką nie sposób dojrzeć. To właśnie tu ukazuje on swoją potęgę 10 calowego lustra. Tę noc zapamiętamy na długo wszyscy.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,960 unikalne wizyty