EPUP |
5282 planet |
W listopadzie mamy co robić w bezchmurne noce. Na nasze obserwacje czekają dwa roje meteorów: Taurydy i Leonidy. Oba bardzo ciekawe i mające dużo zjawisk. Księżyc nie specjalnie będzie przeszkadzał, przynajmniej w części nocy. Na nasze niebo zagości Wenus. W ciągu miesiąca warunki jej obserwacji będą się stale poprawiać. Stale królem nocnego nieba jest Jowisz. Warunki obserwacji szczególnie się nie zmienią, więc tylko życzyć sobie dobrej pogody. Czarne niebo na pewno nam tylko pomoże.
Dni są coraz krótsze, co widać po momentach wschodu i zachodu Słońca w Warszawie. Dnia 1 listopada Słońce wschodzi o 5h31m, zachodzi o 15h07m, a 30 listopada wschodzi o 6h21m, zachodzi o 14h28m.
Bezksiężycowe noce będziemy mieli na początku listopada, bowiem kolejność faz Księżyca jest w tym miesiącu następująca: nów 6d04h51m, pierwsza kwadra 13d16h39m, pełnia 21d17h27m i ostatnia kwadra 28d20h36m. W perygeum Księżyc znajdzie się 3 listopada o 17h23m, w apogeum 15 listopada o 11h48m i ponownie w perygeum 30 listopada o 19h10m.
W ostatnich dniach listopada tuż po zachodzie Słońca bardzo nisko nad zachodnim horyzontem pojawia się Merkury. Obserwacja planety jest jednak raczej niemożliwa, pomimo jasności wynoszącej aż -0,4m, gdyż pod koniec zmierzchu cywilnego (w godzinę po zachodzie Słońca) wzniesie się ona na wysokość zaledwie 1,4° nad południowo-zachodnim horyzontem, ginąc w blasku zorzy wieczornej.
W pierwszych dniach listopada nad ranem, nad północno-wschodnim horyzontem, pojawia się Wenus jako „Gwiazda Poranna” o jasności -3,8m. Warunki widoczności planety w ciągu miesiąca szybko się poprawiają — pod koniec listopada na godzinę przed wschodem Słońca znajdziemy ją już na wysokości 21° nad horyzontem. Przez teleskop dostrzeżemy wtedy tarczę Wenus w postaci bardzo wąskiego sierpa o średnicy 42''.
Przez cały listopad tuż po zachodzie Słońca zachodzi Mars, na początku miesiąca wznosząc się na maksymalną wysokość zaledwie 1,5° nad południowo-zachodnim horyzontem. Przy jasności +1,4m planeta ginie w blasku zorzy wieczornej i jej obserwacja jest niemożliwa.
W pierwszej połowie nocy na granicy gwiazdozbiorów Wodnika i Ryb znajdziemy Jowisza, świecącego z jasnością -2,7m. W ciągu miesiąca warunki widoczności planety praktycznie nie ulegają zmianie. Przez teleskop możemy obserwować tarczę Jowisza o średnicy 45'', zmiany w układzie chmur planety oraz zjawiska w systemie jej księżyców galileuszowych.
Nad ranem w gwiazdozbiorze Panny, widoczny jest Saturn świecący z jasnością +0,7m. Warunki widzialności planety w ciągu miesiąca szybko się poprawiają — wysokość Saturna nad horyzontem, mierzona na godzinę przed wschodem Słońca, zwiększa się od 18° do 32°.
W pierwszej połowie nocy, w gwiazdozbiorze Ryb, można obserwować Urana jako „gwiazdę” o jasności 5,8m.
Wieczorem w gwiazdozbiorze Koziorożca, na wysokości 20° nad południowym horyzontem (półtorej godziny po zachodzie Słońca), można natomiast obserwować Neptuna jako „gwiazdę” o jasności 7,9m.
Planeta karłowata (134340) Pluton znajduje się na niebie zbyt blisko Słońca i jest niewidoczna.
W listopadzie w pobliżu opozycji znajduje się jasna planetoida (jaśniejsza od 9,0m):
(6) Hebe, (jasność 8,5m-8,9m): 7 XI: 0h06,6m, -22°05'; 17 XI: 0h10,1m, -21°00'; 27 XI: 0h16,4m, -19°28'.
Od 25 września do 25 listopada promieniują meteory z kompleksu Taurydów, związanego z kometą krótkookresową 2P/Encke: Południowe Taurydy (STA) i Północne Taurydy (NTA). Radianty meteorów leżą w gwiazdozbiorze Byka i mają odpowiednio współrzędne: α
= 3h28m, δ
= +13° oraz α
3h52m, δ
= +22°. Maksimum aktywności STA przypada 5 listopada, natomiast NTA 12 listopada. W obrębie omawianych rojów stosunkowo często występują jasne bolidy, w bieżącym roku możliwa jest ich wzmożona aktywność. Tym razem obserwacjom STA nie będzie przeszkadzał Księżyc tuż przed nowiem, natomiast w momencie maksimum NTA Księżyc w pierwszej kwadrze nie będzie przeszkadzał w obserwacjach tego roju w drugiej połowie nocy.
Od 10 do 21 listopada promieniują meteory z roju Leonidów (LEO), związanego z kometą 55P/Tempel-Tuttle. Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Lwa i ma współrzędne: α
= 10h08m, δ
= +22°. Główne maksimum aktywności przypada w tym roku 17 listopada o 21:15 UT, jednak możliwe jest wystąpienie innych maksimów. W obserwacjach w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc po pierwszej kwadrze.
ηAql (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m) .
δCep (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m).
δCep (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m).
βPer) osiąga minimum jasności. Jasność gwiazdy spada od 2,1m do 3,4m.
δCep (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m).
UWAGA:
Momenty wszystkich zjawisk podane są w czasie uniwersalnym UT (Greenwich).
Aby otrzymać datę w obowiązującym prawie całym październiku w Polsce „czasie letnim”, należy dodać 2 godziny. Po wprowadzeniu 31 października „czasu zimowego” należy dodać 1 godzinę.
Momenty złączeń planet z Księżycem podane są dla współrzędnych Warszawy. Dla każdego złączenia podano momenty największego zbliżenia obiektów na niebie. Podane są wszystkie złączenia, nie tylko widoczne w Polsce.
Współrzędne równikowe podane są dla Epoki 2000.0.
Opr. dr Tomasz Ściężor
Więcej szczegółów na stronie Uranii
Przeczytaj więcej: