Konkurs pod patronatem Uranii Postępów Astronomii
Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie organizowanym przez Uranię Postępy Astronomii. Jak w każdym konkursie astronomicznym najważniejsza jest przygoda, choć niektórzy uznają że nagroda. Tym razem tez trzeba dokonać niezłego wysiłku. W konkursie trzeba się wykazać widzą astronomiczną, umiejętnościami obserwacyjnymi oraz talentem pisarskim. Konkurs składa się z pięciu etapów. W każdym należy wykonać zadania o innym charakterze. Po każdym etapie w określonym terminie należy złożyć sprawozdanie, które zostanie ocenione przez specjalistyczne Jury.
Konkurs jest adresowany zarówno do uczestników indywidualnych jak i całych grup, do których mogą należeć kółka, sekcje czy kluby lub niezrzeszone zespoły pasjonatów. Każdy ma równe szanse, bo punktacja będzie całkowicie jawna. Zgłoszenie do konkursu trzeba złożyć w terminie do 1 stycznia 2010r. zakończenie konkursu finałem planowane jest na czerwiec 2010 roku. Kawał czasu, ale na tak atrakcyjne nagrody trzeba się naprawdę wykazać zaangażowaniem i pracowitością. W końcu nie często można wygrać w konkursie kompletne obserwatorium astronomiczne.
Informacje Organizatorów:
Moje Okno Na Wszechświat – to cel konkursu a jednocześnie jego główna atrakcja i nagroda. Obserwatorium to nie tylko budynek, kopuła, czy teleskop. Obserwatorium astronomiczne od wieków pełni rolę swoistego okna, przez które patrzymy na otaczający nas świat. Próbując spojrzeć coraz dalej i dostrzec coraz więcej zaspokajamy nasz głód wiedzy i fascynację pięknem kosmosu. Konkurs ma za zadanie przybliżyć uczestnikom tą wizję - sprawić by stała się ona realna, wręcz na wyciągnięcie ręki. Pokazać jak naprawdę wygląda moje okno na wszechświat.
Cel konkursu
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o szeroko pojętej astronomii, a w szczególności o obserwatoriach astronomicznych. Pragniemy by uczestnicy konkursu odpowiedzieli sobie na pytania związane z jego konstrukcją, wyposażeniem, zakresem możliwych do przeprowadzenia w nim badań i obserwacji. Zastanowili się nad rolą obserwatorium w popularyzacji astronomii. Szczegółowo zaplanowali cele i formy jego działania, wielkość, lokalizacje, niezbędny sprzęt i środki. Dokładnie przemyśleli, co, jak i kiedy będą w nim robić. Mamy nadzieję, że uczestnicy po pomyślnym rozwiązaniu wszystkich zadań konkursowych będą mieli konkretną, gotową do realizacji, wizję swojego obserwatorium astronomicznego. Jednocześnie dzięki zapoznaniu się z pozostałymi pracami będą w stanie jeszcze ją udoskonalić i wzbogacić swoją wiedzę o doświadczenia i przemyślenia pozostałych uczestników konkursu. Zwycięzca konkursu, będzie miał możliwość natychmiastowej realizacji swoich marzeń – główna nagroda to przecież w pełni wyposażone obserwatorium. Dla pozostałych uczestników konkursu przewidziano wiele atrakcyjnych nagród pocieszenia, które, jesteśmy przekonani, będą dalej stymulowały ich do działania w obranym kierunku.
Nagroda główna
Nagrodą główną w konkursie jest kopuła astronomiczna o średnicy 3m, ufundowana przez firmę ScopeDome ze Słupska. Kopuła wykonana jest z włókna szklanego, które zapewnia niezwykle wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz gwarantuje sprawność i estetyczny wygląd kopuły przez długie lata pracy. Automatyka kopuły pozwala na sterowanie nią z poziomu Internetu, co wychodzi naprzeciw idei funkcjonowania, popularnych w ostatnich latach, obserwatoriów zdalnych. Kompatybilność oprogramowania ze standardem ASCOM, zapewnia stabilną współpracę z teleskopami i montażami większości znanych i uznanych producentów sprzętu astronomicznego.
Wartość nagrody: 14 000 zł.
Nie mniej atrakcyjnym od kopuły astronomicznej jest refraktor Messier R-152S na montażu Meade LXD-75 Autostar II.
Osoba kontaktowa w sprawie konkursu
Przemysław Rudź, tel. 795 594 039
Przeczytaj więcej: