Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:40:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Moje Okno na Wszechświat

Astronomia konkursy

Gwiezdne Wrota - Sekcja AstronomicznaKonkurs pod patronatem Uranii Postępów Astronomii

Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie organizowanym przez Uranię Postępy Astronomii. Jak w każdym konkursie astronomicznym najważniejsza jest przygoda, choć niektórzy uznają że nagroda. Tym razem tez trzeba dokonać niezłego wysiłku. W konkursie trzeba się wykazać widzą astronomiczną, umiejętnościami obserwacyjnymi oraz talentem pisarskim. Konkurs składa się z pięciu etapów. W każdym należy wykonać zadania o innym charakterze. Po każdym etapie w określonym terminie należy złożyć sprawozdanie, które zostanie ocenione przez specjalistyczne Jury.


Konkurs jest adresowany zarówno do uczestników indywidualnych jak i całych grup, do których mogą należeć kółka, sekcje czy kluby lub niezrzeszone zespoły pasjonatów. Każdy ma równe szanse, bo punktacja będzie całkowicie jawna. Zgłoszenie do konkursu trzeba złożyć w terminie do 1 stycznia 2010r. zakończenie konkursu finałem planowane jest na czerwiec 2010 roku. Kawał czasu, ale na tak atrakcyjne nagrody trzeba się naprawdę wykazać zaangażowaniem i pracowitością. W końcu nie często można wygrać w konkursie kompletne obserwatorium astronomiczne.

Informacje Organizatorów:

Moje Okno Na Wszechświat – to cel konkursu a jednocześnie jego główna atrakcja i nagroda. Obserwatorium to nie tylko budynek, kopuła, czy teleskop. Obserwatorium astronomiczne od wieków pełni rolę swoistego okna, przez które patrzymy na otaczający nas świat. Próbując spojrzeć coraz dalej i dostrzec coraz więcej zaspokajamy nasz głód wiedzy i fascynację pięknem kosmosu. Konkurs ma za zadanie przybliżyć uczestnikom tą wizję - sprawić by stała się ona realna, wręcz na wyciągnięcie ręki. Pokazać jak naprawdę wygląda moje okno na wszechświat.

Cel konkursu
Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o szeroko pojętej astronomii, a w szczególności o obserwatoriach astronomicznych. Pragniemy by uczestnicy konkursu odpowiedzieli sobie na pytania związane z jego konstrukcją, wyposażeniem, zakresem możliwych do przeprowadzenia w nim badań i obserwacji. Zastanowili się nad rolą obserwatorium w popularyzacji astronomii. Szczegółowo zaplanowali cele i formy jego działania, wielkość, lokalizacje, niezbędny sprzęt i środki. Dokładnie przemyśleli, co, jak i kiedy będą w nim robić. Mamy nadzieję, że uczestnicy po pomyślnym rozwiązaniu wszystkich zadań konkursowych będą mieli konkretną, gotową do realizacji, wizję swojego obserwatorium astronomicznego. Jednocześnie dzięki zapoznaniu się z pozostałymi pracami będą w stanie jeszcze ją udoskonalić i wzbogacić swoją wiedzę o doświadczenia i przemyślenia pozostałych uczestników konkursu. Zwycięzca konkursu, będzie miał możliwość natychmiastowej realizacji swoich marzeń – główna nagroda to przecież w pełni wyposażone obserwatorium. Dla pozostałych uczestników konkursu przewidziano wiele atrakcyjnych nagród pocieszenia, które, jesteśmy przekonani, będą dalej stymulowały ich do działania w obranym kierunku.

Nagroda główna
Nagrodą główną w konkursie jest kopuła astronomiczna o średnicy 3m, ufundowana przez firmę ScopeDome ze Słupska. Kopuła wykonana jest z włókna szklanego, które zapewnia niezwykle wysoką odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz gwarantuje sprawność i estetyczny wygląd kopuły przez długie lata pracy. Automatyka kopuły pozwala na sterowanie nią z poziomu Internetu, co wychodzi naprzeciw idei funkcjonowania, popularnych w ostatnich latach, obserwatoriów zdalnych. Kompatybilność oprogramowania ze standardem ASCOM, zapewnia stabilną współpracę z teleskopami i montażami większości znanych i uznanych producentów sprzętu astronomicznego.
Wartość nagrody: 14 000 zł.

Nie mniej atrakcyjnym od kopuły astronomicznej jest refraktor Messier R-152S na montażu Meade LXD-75 Autostar II.

Osoba kontaktowa w sprawie konkursu Przemysław Rudź, tel. 795 594 039

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,378 unikalne wizyty