Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
W TVN-24 o 19:30 5 listopada 2010r. będziemy mogli zobaczyć oficjalne otwarcie Centrum Naukowego Kopernik w Warszawie. Jest to najwspanialsze w Europie miejsce do spotkań z nauką dla wszystkich ciekawych świata. Tu będziemy mieli naukową zabawę. Zapewne tu skierują się wszystkie wycieczki szkolne i nie tylko. Centrum otworzy Wielki Wybuch jak na dobry początek przystało. Otwarcie Centrum Nauki Kopernik inspirowane jest ideą WIELKIEGO WYBUCHU. Odwołujemy się do teorii WIELKIEGO WYBUCHU zarówno jako teorii powstania Wszechświata, jak i historii dochodzenia do tego najpiękniejszego z modeli współczesnej nauki, który zmienił świadomość ludzkości. WIELKI WYBUCH to także zapowiedź nowego otwarcia w sposobie mówienia o nauce i komunikowania nauki w Polsce oraz w relacji pomiędzy Warszawą a Wisłą.
Spektakl będzie godzinną opowieścią na tle północnej elewacji Centrum, podczas której pojawią się efekty świetlne, projekcje, animacje i występy na żywo oraz elementy filmu. Główną część widowiska stanowi animacja ukazująca siedem mitów o stworzeniu świata, w tym współczesną teorię WIELKIEGO WYBUCHU. W dalszej części widowiska widzowie zapoznają się z historią nauki przedstawioną poprzez sylwetki wybranych wybitnych naukowców, ludzi kultury, sztuki i myśli humanistycznej. Dodatkowym elementem spektaklu będzie wielkie odliczanie od pierwiastka copernicum o liczbie atomowej 112 po wodór o liczbie atomowej 1.
Po odliczaniu nastąpi WIELKI WYBUCH, a zaraz po nim spektakularny układ choreograficzny z udziałem 250 polskich tancerzy. Towarzyszyć im będzie muzyka na żywo oraz projekcje ukazujące różnorodność świata. Niebo rozświetlą fajerwerki oraz światło, które wydobędzie z ciemności bryłę Centrum Nauki Kopernik, zapraszając wszystkich po raz pierwszy oficjalnie do środka.