Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:51:14

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Ostatnie w tym roku wydanie Uranii-P. A.

Astronomia ksiązki

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Urania Postępy Astronomii nr 6 - ostatnie wydanie w tym roku. Na okładce najsłynniejsze radioźródło Kasjopea A.

Do rąk czytelników Uranii trafił jej ostatni numer w tym roku. W nagrodę otrzymali oni z wydaniem płytę DVD z filmem „Eyes no the skies” wydana z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.

W numerze czaka na nas jak zwykle wiele bardzo ciekawych artykułów. W tym podsumowujący osiągnięcia astronomii wykład profesora Piotra N. Wilkinsona z Uniwersytetu w Manchesterze, który jest prawie dokładnym Jego wykładem z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i początku nowego roku akademickiego w Toruniu. Wykład przyjęty był wielka owacją, dla czytelników jest wspaniałym kompendium wiedzy o dokonaniach ludzi na przestrzeni wieków. Dokonania te niejednokrotnie kosztowały Zycie badaczy. Nie tylko przez prześladowania, choć i te miały miejsce. Często jednak w swoich badaniach zapominali oni o dbaniu o swoje zdrowie. Astronauci ginęli w niebezpiecznych wyprawach. Nic jednak nie powstrzymało nas od dążenia do prawdy o otaczającej nas rzeczywistości. Nasz dom nadal pozostaje pełny zagadek. Odpowiedź na jedne pytania generuje wiele kolejnych.


Do naszych rąk trafia 750 numer czasopisma. Przypomina to nam o historii Uranii. Pierwsze numery wydawane były na powielaczu przez członków koła miłośników astronomii, które z biegiem czasu przerodziło się Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Kształt Uranii w dużej części pozostał taki jaki założono na początku. Choć w dobie przemian gospodarczych, by uchronić pismo od likwidacji zostało połączone z Postępami Astronomii. Dzisiaj po ponad 90 latach istnienia nadal gromadzi kolejne pokolenia czytelników, dając im za każdym razem wielkie przeżycia czytelnicze.

W obecnym numerze poznamy tajniki słonecznych protuberancji. Te wspaniałe zjawiska na słońcu cały czas czekają na wyjaśnienie wielu tajemnic. Zawsze przypominają nam o burzliwym życiu naszej gwiazdy. Szczegóły struktur opisują wrocławscy astronomowie.

We wtorek minęła 180 rocznica śmierci jednego z największych uczonych polskiego Oświecenia, Jana Śniadeckiego. W artykule poznamy tego wielkiego człowieka, założyciela Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego i odnowiciela Obserwatorium Wileńskiego. To jedna z wielkich postaci polskie astronomii i nauki w ogóle.

Poznamy tez zadania z Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej, której laureatem jest polak, uczeń z Warszawy Przemysław Mróz. Dwaj kolejni Polacy uzyskali wyniki nagrodzone srebrnymi medalami. Olimpiada odbyła się w Pekinie. Wzięli w niej udział uczniowie z 23 krajów. Zadania mogą przygotować nas do udziału w przyszłorocznej olimpiadzie, która odbędzie się w Polsce.

Będąc przy konkursach warto przypomnieć o otwieranym z tym numerem konkursie „Moje okno na Wszechświat”, o którym już pisaliśmy i do którego wszystkich szczerze zachęcamy. Będzie to nie tylko walka o nagrody, ale przede wszystkim wielkie astronomiczne przeżycie dające niezapomniane na zawsze chwile.

Numer zamyka wiele ciekawostek i krzyżówka astronomiczna. Szczegółowy kalendarz pozwoli zaplanować nasze obserwacje. Zachęcamy w wszystkich nie tylko do czytania ale również do zaprenumerowania kolejnego rocznika 2011. Wraz z nim ma do rąk prenumeratorów trafić kalendarz astronomiczny.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,587 unikalne wizyty