|
Urania Postępy Astronomii nr 6 - ostatnie wydanie w tym roku. Na okładce najsłynniejsze radioźródło Kasjopea A.
|
Do rąk czytelników Uranii trafił jej ostatni numer w tym roku. W nagrodę otrzymali oni z wydaniem płytę DVD z filmem
„Eyes no the skies” wydana z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009.
W numerze czaka na nas jak zwykle wiele bardzo ciekawych artykułów. W tym podsumowujący osiągnięcia astronomii wykład profesora Piotra N. Wilkinsona z Uniwersytetu w Manchesterze, który jest prawie dokładnym Jego wykładem z okazji otrzymania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i początku nowego roku akademickiego w Toruniu. Wykład przyjęty był wielka owacją, dla czytelników jest wspaniałym kompendium wiedzy o dokonaniach ludzi na przestrzeni wieków. Dokonania te niejednokrotnie kosztowały Zycie badaczy. Nie tylko przez prześladowania, choć i te miały miejsce. Często jednak w swoich badaniach zapominali oni o dbaniu o swoje zdrowie. Astronauci ginęli w niebezpiecznych wyprawach. Nic jednak nie powstrzymało nas od dążenia do prawdy o otaczającej nas rzeczywistości. Nasz dom nadal pozostaje pełny zagadek. Odpowiedź na jedne pytania generuje wiele kolejnych.
Do naszych rąk trafia 750 numer czasopisma. Przypomina to nam o historii Uranii. Pierwsze numery wydawane były na powielaczu przez członków koła miłośników astronomii, które z biegiem czasu przerodziło się Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Kształt Uranii w dużej części pozostał taki jaki założono na początku. Choć w dobie przemian gospodarczych, by uchronić pismo od likwidacji zostało połączone z Postępami Astronomii. Dzisiaj po ponad 90 latach istnienia nadal gromadzi kolejne pokolenia czytelników, dając im za każdym razem wielkie przeżycia czytelnicze.
W obecnym numerze poznamy tajniki słonecznych protuberancji. Te wspaniałe zjawiska na słońcu cały czas czekają na wyjaśnienie wielu tajemnic. Zawsze przypominają nam o burzliwym życiu naszej gwiazdy. Szczegóły struktur opisują wrocławscy astronomowie.
We wtorek minęła 180 rocznica śmierci jednego z największych uczonych polskiego Oświecenia, Jana Śniadeckiego. W artykule poznamy tego wielkiego człowieka, założyciela Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego i odnowiciela Obserwatorium Wileńskiego. To jedna z wielkich postaci polskie astronomii i nauki w ogóle.
Poznamy tez zadania z Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej, której laureatem jest polak, uczeń z Warszawy Przemysław Mróz. Dwaj kolejni Polacy uzyskali wyniki nagrodzone srebrnymi medalami. Olimpiada odbyła się w Pekinie. Wzięli w niej udział uczniowie z 23 krajów. Zadania mogą przygotować nas do udziału w przyszłorocznej olimpiadzie, która odbędzie się w Polsce.
Będąc przy konkursach warto przypomnieć o otwieranym z tym numerem konkursie „Moje okno na Wszechświat”, o którym już pisaliśmy i do którego wszystkich szczerze zachęcamy. Będzie to nie tylko walka o nagrody, ale przede wszystkim wielkie astronomiczne przeżycie dające niezapomniane na zawsze chwile.
Numer zamyka wiele ciekawostek i krzyżówka astronomiczna. Szczegółowy kalendarz pozwoli zaplanować nasze obserwacje. Zachęcamy w wszystkich nie tylko do czytania ale również do zaprenumerowania kolejnego rocznika 2011. Wraz z nim ma do rąk prenumeratorów trafić kalendarz astronomiczny.
Przeczytaj więcej: