Edukacyjny pakiet oprogramowania astronomicznego
Często zastanawiamy się jak można wykorzystać komputer w celach edukacyjnych. Często nie jest to łatwe zadanie. Wymaga wielu przygotowań. Korzystanie z tak zaawansowanej technologii wymaga dobrego przemyślenia wszystkich szczegółów działania. Tu nie może mieć miejsce jakikolwiek błąd. Dlatego wielu pedagogów jest zupełnie nie przygotowanych do tego by korzystać z tej technologii. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy chodzi o zagadnienia astronomiczne. Choć wydawałoby się, że w tym przypadku sprawa jest Dość prosta, to poza zdjęciami z super teleskopów niewiele jesteśmy w stanie zaproponować. A jednak.
Wcale nie musi tak być. Za sprawą pakietu edukacyjnego Celestii w najnowszej wersji 1.6 dostajemy ogromny zestaw narzędzi edukacyjnych. Tak jak zawsze w takich miejscach wymagane jest przynajmniej podstawowa wiedza z zakresu języka angielskiego i obsługi komputera. Wszystko zostało przygotowane przez wielkiego zapaleńca i pedagoga amerykańskiego Franka Gregorio. Jest on kompilacją specjalnej wersji Celestii o oznaczeniu ED, najlepszych dodatków znajdujących się w repozytorium, oraz scenariuszy i kart pracy umożliwiających przeprowadzenie około 30 godzin zajęć o kosmosie, w trakcie których uczniowie wcielają się w role pilotów fantastycznego statku kosmicznego Celestia 1 umożliwiającego eksplorację Wszechświata w czasie i przestrzeni.
Do dyspozycji dostajemy Celestia w edukacji: Celestia Educational Activities. Scenariusze zawarte w pakiecie nie tylko omawiają dany temat, lecz są również precyzyjną instrukcją posługiwania się Celestią. Dzięki temu do Celestia Educational Activities może „siąść z marszu” osoba nie mająca żadnego wcześniejszego kontaktu z programem oraz będąca laikiem w dziedzinie astronomii. Scenariusze są skonstruowane tak, by „prowadzić za rękę”, dzięki czemu nadają się świetnie do wdrożenia w warunkach każdego systemu edukacji: laik może po prostu ściśle się ich trzymać, natomiast profesjonalny nauczyciel bardzo łatwo może je dopasować do własnych potrzeb.
W obsłudze Celestii pomoże nam klawiszologia do której cały opis znajduje się w programie.
W realizacji scenariuszy zajęć posługujemy się gotowymi materiałami opracowanymi specjalnie dla konkretnego zadania. Dla przykładu podamy tylko, że możemy dokonywać podróży nie tylko po Układzie Słonecznym ale również po całych bezkresach kosmosu z prędkościami wielokrotnie większymi niż światło – a wszystko po to by zdążyć w czasie zajęć. Tak zdobędziemy wyobrażenia o skali Wszechświata. Często nie zdajemy sobie z tej zasadniczej cechy przestrzeni otaczającej naszą planetę. D dowiedzenia mamy niesamowite miejsca od układów planet wokół innych słońc zaczynając a na czarnych dziurach kończąc. wbudowane linki pozwalają na szybkie uruchamianie materiałów (w edytorze Word lub Open Office Org, który jest niezbędny do kliknięcia linku musimy nacisnąć klawisz Ctrl).
Do programu w standardowej wersji można dodawać wiele przygotowanych pakietów, które znajdziemy na stronach poniżej. Często narzędzie to jest niedoceniane przez użytkowników, ale po dzisiejszej lekcji możemy się wiele nauczyć. Wymaga to 1% weny twórczej i 99% potu w ciężkiej pracy. Nie ma nic za darmo.
Należy pamiętać, że dla celów domowych program w pakiecie ED jest bezpłatny, ale w pracy edukacyjnej musimy zgodnie z licencją opłacić prawo do jego używania. Koszty nie są wielkie - 49 do 89$. Często na bezsensowne oprogramowanie leżące później na półce wydajemy makabryczne pieniądze. Tu dostajemy skalowalne środowisko, które możemy stale rozbudowywać o kolejne moduły. Bardziej zaawansowani edukatorzy mogą włączyć się w rozwijanie pakietu. Wszystko dla dobra naszej młodzieży.
Oprogramowanie w wersji ED ma swoje wymagania. Komputer z procesorem co najmniej 1GHz, 1 GB RAM, karta graficzne zgodna OpenGL 128MB. W dzisiejszych czasach nie są to wygórowane wymagania, ale komputery szkolne czasami nic nam nie są w stanie zaoferować w tym zakresie. Oprogramowanie w podstawowej wersji wymaga pobrania około 522MB danych. Po instalacji i uzupełnieniu dodatków otrzymamy nawet 2,5GB danych.
Przeczytaj więcej: