EPUP |
5282 planet |
W grudniu niezapomnianym zjawiskiem będzie zaćmienie Księżyca. Widoczne z Polski tylko jako częściowe da nam dobre przygotowanie do styczniowego zaćmienia Słońca. W drugiej połowie nocy widoczny jest Saturn, ale za to bardzo jeszcze słabo świeci.
W ostatnim miesiącu roku mamy trzy roje meteorów: Monoceratydy, Geminidy i Hydrydy
Słońce w swym ruchu rocznym po ekliptyce zmierza w kierunku punktu przesilenia zimowego: 21 grudnia osiąga najniższy punkt ekliptyki pod równikiem niebieskim i wstępując w znak Koziorożca rozpoczyna astronomiczną zimę. Dni są nadal coraz krótsze. W Warszawie 1 grudnia Słońce wschodzi o 6h22m, zachodzi o 14h27m, 21 grudnia wschodzi o 6h43m, zachodzi o 14h25m, a 31 grudnia wschodzi o 6h45m, ale zachodzi o 14h33m.
W dniu 21 grudnia wystąpi całkowite zaćmienie Księżyca, widoczne w Polsce przy zachodzie jako częściowe.
Bezksiężycowe noce będziemy mieli na początku grudnia, bowiem kolejność faz Księżyca jest w tym miesiącu następująca: nów 5d17h36m, pierwsza kwadra 13d13h59m, pełnia 21d08h13m i ostatnia kwadra 28d04h18m. W apogeum Księżyc znajdzie się 13d08h36m, natomiast w perygeum 25d12h25m.
W pierwszej połowie grudnia tuż po zachodzie Słońca bardzo nisko nad zachodnim horyzontem nadal można próbować obserwować Merkurego. Obserwacja planety jest jednak nadal praktycznie niemożliwa, pomimo jasności aż -0,4m, gdyż w godzinę po zachodzie Słońca wzniesie się ona na maksymalną wysokość zaledwie 2,4° nad południowo-zachodnim horyzontem, ginąc w blasku zorzy wieczornej. Merkurego możemy jednak próbować obserwować również pod koniec grudnia, tym razem na niebie porannym. W ostatnim dniu roku, na godzinę przed wschodem Słońca, wzniesie się on na wysokość 7° nad południowo-wschodnim horyzontem, świecąc jednak wtedy z jasnością jedynie +0,3m.
Przez cały miesiąc praktycznie nie zmieniają się warunki porannej widzialności Wenus, którą na początku świtu cywilnego (około godzinę przed wschodem Słońca) można obserwować na wysokości 23° nad południowo-wschodnim horyzontem jako „Gwiazdę Poranną” o jasności -4,6m.
Mars znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczny.
Warunki obserwacji Jowisza w porównaniu do listopada praktycznie się nie zmieniają.
W drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Panny nadal możemy obserwować Saturna, świecącego z jasnością zaledwie +0,8m.
Urana można obserwować w pierwszej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wodnika, na praktycznie stałej wysokości 36° nad południowym horyzontem.
Wieczorem można próbować dostrzec znacznie słabszego Neptuna, jednak będzie to trudne w związku z jego położeniem zaledwie 20° nad południowo-zachodnim horyzontem (w półtorej godziny po zachodzie Słońca). Pod koniec miesiąca wysokość planety nad horyzontem zacznie się szybko obniżać.
Planeta karłowata (134340) Pluton nadal znajduje się na niebie w pobliżu Słońca i jest niewidoczna.
W grudniu w pobliżu opozycji znajduje się jasna planetoida (jaśniejsza od 9,0m):
(7) Iris, (jasność 8,8m-8,2m): 7 XII: 8h51,2m, +13°30'; 17 XII: 8h50,1m, +12°49'; 27 XII: 8h45,3m, +12°22'; 6 I 2011: 8h37,3m, +12°11'.
Od 27 listopada do 17 grudnia promieniują meteory ze słabo zbadanego roju Monocerotydów (MON). Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Jednorożca i ma współrzędne: α
= 6h40m, δ
= +8°. Maksimum aktywności MON przypada w tym roku 9 grudnia, jednak istnieją obserwacje świadczące również o innych maksimach (6 i 16 grudnia). Strumień jest wizualnie słaby, jednak bardzo mało zbadany i pilnie wymagający obserwacji zwłaszcza, że tegorocznym obserwacjom meteorów nie będzie przeszkadzał Księżyc przed pierwszą kwadrą.
Od 7 do 17 grudnia promieniują meteory z roju Geminidów (GEM) związanego z planetoidą (prawdopodobnie „wygasłą” kometą) (3200) Phaeton. Radiant Geminidów leży w gwiazdozbiorze Bliźniąt i w momencie maksimum aktywności w dniu 14 grudnia o 11 UT ma współrzędne: α
= 7h28m, δ
= +33°. Strumień jest zawsze obfity, jednak jego wewnętrzna struktura pozostaje nadal słabo zbadana, toteż wymaga on obserwacji nie tylko w momencie przewidywanego maksimum. W obserwacjach tych meteorów w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc w pierwszej kwadrze.
Od 17 do 26 grudnia promieniują meteory z bardzo słabo zbadanego roju sigma Hydrydów (HYD). Radiant meteorów leży w gwiazdozbiorze Hydry i ma współrzędne: α
= 8h28m, δ
= +2°. Maksimum aktywności HYD przypada w tym roku 12 grudnia, jednak możliwe jest również drugie maksimum 14 grudnia i trzecie 9 grudnia. Strumień jest znany głównie z obserwacji fotograficznych, jednak można zobaczyć pochodzące z niego meteory również wizualnie. Tegorocznym obserwacjom tego interesującego roju w drugiej połowie nocy nie będzie przeszkadzał Księżyc, zbliżający się do pierwszej kwadry.
ηAql (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m) .
βPer) osiąga minimum jasności. Jasność gwiazdy spada od 2,1m do 3,4m .
ηAql (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m).
κPsc (5,0m) przez ciemny brzeg Księżyca w pierwszej kwadrze, widoczne prawie w całej Polsce (z wyjątkiem części południowo-wschodniej) na wysokości 38° nad horyzontem (Szczecin 17h33m — Lublin 18h02m). Wzdłuż linii biegnącej 15 km na północ od Tarnowa i 15 km na południe od Sandomierza zakrycie widoczne jako brzegowe.
ηAql (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m) .
βPer) osiąga minimum jasności. Jasność gwiazdy spada od 2,1m do 3,4m .
ηAql (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m).
ζGem (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,6m) .
δCep (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m) .
ζGem (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,6m) .
δCep (cefeida) osiąga maksimum jasności (3,5m) .
βPer) osiąga minimum jasności. Jasność gwiazdy spada od 2,1m do 3,4m.
UWAGA:
Momenty wszystkich zjawisk podane są w czasie uniwersalnym UT (Greenwich).
Aby otrzymać datę w obowiązującym prawie całym październiku w Polsce „czasie letnim”, należy dodać 2 godziny. Po wprowadzeniu 31 października „czasu zimowego” należy dodać 1 godzinę.
Momenty złączeń planet z Księżycem podane są dla współrzędnych Warszawy. Dla każdego złączenia podano momenty największego zbliżenia obiektów na niebie. Podane są wszystkie złączenia, nie tylko widoczne w Polsce.
Współrzędne równikowe podane są dla Epoki 2000.0.
Opr. Tomasz Ściężor
Więcej szczegółów na stronie Uranii
Przeczytaj więcej: