Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Supernowe są tematem kolejnego numeru wydania Encyklopedii. To wyjątkowe obiekty w kosmosie. Przy tym bardzo trudne do obserwacji. Występują na tyle rzadko, że trzeba wiele uwagi w czasie obserwacji by je namierzyć. To współczesna astronomia stworzyła narzędzia do polowania na supernowe. Wielkie przeglądy nieba pozwalają odnajdywać te obiekty na niebie, wtedy zaczyna się wielka przygoda. Supernowe pozwalają dzisiaj wyznaczyć odległości do dalekich galaktyk. Są to jedyne gwiazdy widoczne na tak duże odległości. Stosowane do bliskich galaktyk Cefeidy nie daję się zaobserwować na dużych odległościach. Nie daje się w tak dalekich galaktykach dostrzec pojedynczych gwiazd. Supernowe typu Ia stały się tzw. Świecami standardowymi.
Supernowe pozostawiają również piękne obiekty w postaci mgławic planetarnych. Wiele z nich daje się obserwować amatorskim sprzętem astronomicznym. Jedna z nich została niedawno upolowana na naszych zajęciach – to M57. Teraz w kolejce czeka Ślimak i M1-Krab w Byku.
Do wydania dołączona jest oczywiście płyta z filmem DVD. To kolejna pozycja do naszych zbiorów. Na pochmurne wieczory jest jak znalazł.