
Grudzień obfituje w wyjątkowo ciemne niebo. To właśnie w tym miesiącu przypada najdłuższa noc w roku. Wspaniała czerń nocnego nieba sprzyja obserwacjom astronomicznym. Trzeba to doceniać z racji szczególnych warunków panujących w naszym kraju. Do trudności z tym związanych dokładają się uruchamiane coraz to nowe iluminacje miejski i tanie rozwiązania w zakresie oświetlenia miejskiego. Wzrastające zanieczyszczenia Ciemnego Nieba utrudnia dostrzeganie wspaniałości zimowego nieba. A nad naszymi głowami właśnie w tym miesiącu odbywa się niebywały koncert.
To przepiękne Geminidy rozświetlają swoimi błyskami gwiezdny dywan. By je zaobserwować warto wybrać sie nawet na wycieczkę za miasto. Na ten rok maksimum planowane jest na 14 grudnia. W ciągu godziny można dostrzec nawet kilkadziesiąt meteorów. Rój jest związany z rozpadem planetoidy 3200 Phaethon. Należy ona do grupy Apolla. Wyjątkowość jej związana jest z niesłychanym zbliżaniem się jej do Słońca. W peryhelium podchodzi na odległość 0,14 AU co powoduje jej rozgrzewanie się jej powierzchni do temperatur 1025-1500K. To ta właściwość spowodowała nadanie jej imienia syna Heliosa.
W XVII wieku meteory uważano za zjawiska w pełni atmosferyczne. Trudność zbadania tego zjawiska polegała na nieprzewidywalności zjawisk. Dopiero wyjątkowe obserwacje bezpośrednich upadków brył kosmicznych na ziemię i powiązane z nimi widowiska fajerwerków pozwoliły stopniowo odkryć ich tajemnice. Sporo takich zjawisk było obserwowanych na terenie naszego kraju i zostały różny sposób opisane i udokumentowane. Najbliższe nam miało miejsce w Wilkanowie pod Zieloną Górą. Meteoryt z tego spadku znajduje się w Muzeum Berlińskim. W samym Wilkanowie znajduje się dzisiaj kamienny pomnik upamiętniający wydarzenie, a Zielonej Górze powstała dzięki temu zjawisku Wieża Braniborska, na której zamontowano teleskop astronomiczny i udostępniono ją mieszkańcom.
Po różnych perypetiach w tym zawieruchach wojennych wieża została odbudowana. Przez wiele lat prowadzona przez miłośników astronomii z PTMA została w ostatnich latach przekształcona w Obserwatorium Instytutu Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Zwieńczona wspaniała kopułą skrywa duży teleskop i jest całkowicie zautomatyzowana. Astronomowie z obserwatorium prowadza popularyzację astronomii. Ale sama wieża nie jest już tak dostępna jak kiedyś.
Dzięki inicjatywie miłośników astronomii z Żagania powstanie w naszym mieście obserwatorium astronomiczne dostępne dla wszystkich zainteresowanych. To niezwykłe przedsięwzięcie jest realizowane dzięki wspieraniu przez Urząd Miasta i Centrum Kultury. Już niedługo będzie możliwość zobaczenia pierwszego światła z jego teleskopów. Na razie cieszmy się spotkaniami z miłośnikami i obserwacjami Geminidów.
Przeczytaj więcej: