Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:35:08

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Początek Końca

Astronomia ksiązki

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, encyklopedia, kosmos, astronomia, astronautykaCzyli siódmy numer Encyklopedii. Choć tematem przewodnim kolejnego numeru Kosmosu jest Kosmiczna Apokalipsa, to wcale nie znaczy, że musi to oznaczać jedynie koniec naszego Wszechświata. Wszak początek wszystkiego otrzymał od nas równie katastroficzną nazwę - Wielki Wybuch. Bieżący numer w rękach czytelników pozwoli zapoznać się nie tylko z przypuszczalnym końcem wszystkiego, ale przede wszystkim z faktem, że katastrofy w kosmosie są bardzo powszechnym wydarzeniem

Już w poprzednim numerze mieliśmy do czynienia z kreacjonistycznymi eksplozjami Supernowych i Nowych. Wiemy więc, że katastrofy kosmiczne często są początkiem kolejnego etapu. Czyż to nie ironia losu?


W takiej atmosferze poznamy najbardziej tajemniczą gwiazdę ostatnich lat. Która jest V838 Monocerotis. 6 lutego 2002 roku, ta nikomu nie znana do tej pory gwiazda , nie znana z jakiś szczególnych właściwości, pojaśniała o kilka magnitudo i tak do dzisiaj przyciąga uwagę kolejnych pokoleń badaczy. Z gwiazdami jest trochę jak z kobietami. Ile ich jest tyle tajemnic do odkrycia, a kolejne coraz większe teleskopy ukazują nam ich kolejne tysiące. Poznajmy więc kolejną tajemniczą Damę.

Początek. Niezmierzone bezkresy kosmosu pokazują nam rąbek tajemnicy stworzenia. Najpierw geniusz ludzkiego umysłu, później fenomen technologiczny – jeden za drugim – pozwalają nam nie tylko poznać, ale i po części zrozumieć największą zagadkę Wszechświata. Z nią związany jest cały los astronomii i wszelkiej nauki. I choć jesteśmy dużo dalej na tym szlaku niż jeszcze 50 lat temu, to w zasadzie niewiele się zmieniło. Wiemy znacznie więcej, ale nadal jeszcze więcej nie potrafimy zrozumieć. W zasadzie to dobrze. Bo w tym wszystkim nie chodzi o poznanie, ale o poznawanie. Już nie raz padały stwierdzenia, że w zasadzie to wszystko już jest odkryte i … figa z makiem. Całe szczęście. Ale spróbujmy choć część z tej wiedzy o możliwym początku naszego Kosmosu poznać i zrozumieć. Niestety czołówka wiedzy na ten temat jest znacznie dalej. Ale nim zbliżymy się do niej musimy przejść przez te obszary wiedzy by zrozumieć jeszcze więcej. Jak choćby możliwy koniec tego wszystkiego co nas otacza. Choć nie jest to może napawające nas nadzieją odkrycie, to jednak może to być początek kolejnego etapu na szlaku Wszechświatów. Tak, tak, nie Wszechświata ale Wszechświatów. Ale to już zupełnie inna historia.

Gemini, to jeden ze szczytów technologicznych współczesnej astronomii. Podobnie jak Obserwatorium HESS. Pozwalają one na niezwykłe badania kosmosu o czym przeczytamy w części Przewodnika Astronomicznego. Przyszłość Gemini nie jest zbyt kolorowa. Wojny doprowadziły do kryzysu na skalę światową. Istotny koszt utrzymania tego dwu-teleskopowego obserwatorium spoczywa na Wielkiej Brytanii, która po raz kolejny chce się wycofać z tego wielonarodowego projektu. Te tak zwane cięcia w budżecie, mogą doprowadzić do zarzucenia nie tylko tego projektu. Dużo pozytywniej przeczytamy o HESS i jego niezwykłych odkryciach prowadzonych w zakresie badań Promieniowania Czerenkowa. Przy okazji lektury artykułu, dowiemy się co to takiego jest to tajemnicze promieniowanie. Obserwatorium to jest przykładem jak szeroki obszar badań obejmuje współczesna astronomia. Czego jeszcze nie raz dzięki tej Encyklopedii będziemy mogli doświadczyć.

Polecamy lekturę wydania wraz z załączonym do niego filmem.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,915 unikalne wizyty