Czyli siódmy numer Encyklopedii. Choć tematem przewodnim kolejnego numeru Kosmosu jest Kosmiczna Apokalipsa, to wcale nie znaczy, że musi to oznaczać jedynie koniec naszego Wszechświata. Wszak początek wszystkiego otrzymał od nas równie katastroficzną nazwę - Wielki Wybuch. Bieżący numer w rękach czytelników pozwoli zapoznać się nie tylko z przypuszczalnym końcem wszystkiego, ale przede wszystkim z faktem, że katastrofy w kosmosie są bardzo powszechnym wydarzeniem
Już w poprzednim numerze mieliśmy do czynienia z kreacjonistycznymi eksplozjami Supernowych i Nowych. Wiemy więc, że katastrofy kosmiczne często są początkiem kolejnego etapu. Czyż to nie ironia losu?
W takiej atmosferze poznamy najbardziej tajemniczą gwiazdę ostatnich lat. Która jest V838 Monocerotis. 6 lutego 2002 roku, ta nikomu nie znana do tej pory gwiazda , nie znana z jakiś szczególnych właściwości, pojaśniała o kilka magnitudo i tak do dzisiaj przyciąga uwagę kolejnych pokoleń badaczy. Z gwiazdami jest trochę jak z kobietami. Ile ich jest tyle tajemnic do odkrycia, a kolejne coraz większe teleskopy ukazują nam ich kolejne tysiące. Poznajmy więc kolejną tajemniczą Damę.
Początek. Niezmierzone bezkresy kosmosu pokazują nam rąbek tajemnicy stworzenia. Najpierw geniusz ludzkiego umysłu, później fenomen technologiczny – jeden za drugim – pozwalają nam nie tylko poznać, ale i po części zrozumieć największą zagadkę Wszechświata. Z nią związany jest cały los astronomii i wszelkiej nauki. I choć jesteśmy dużo dalej na tym szlaku niż jeszcze 50 lat temu, to w zasadzie niewiele się zmieniło. Wiemy znacznie więcej, ale nadal jeszcze więcej nie potrafimy zrozumieć. W zasadzie to dobrze. Bo w tym wszystkim nie chodzi o poznanie, ale o poznawanie. Już nie raz padały stwierdzenia, że w zasadzie to wszystko już jest odkryte i … figa z makiem. Całe szczęście. Ale spróbujmy choć część z tej wiedzy o możliwym początku naszego Kosmosu poznać i zrozumieć. Niestety czołówka wiedzy na ten temat jest znacznie dalej. Ale nim zbliżymy się do niej musimy przejść przez te obszary wiedzy by zrozumieć jeszcze więcej. Jak choćby możliwy koniec tego wszystkiego co nas otacza. Choć nie jest to może napawające nas nadzieją odkrycie, to jednak może to być początek kolejnego etapu na szlaku Wszechświatów. Tak, tak, nie Wszechświata ale Wszechświatów. Ale to już zupełnie inna historia.
Gemini, to jeden ze szczytów technologicznych współczesnej astronomii. Podobnie jak Obserwatorium HESS. Pozwalają one na niezwykłe badania kosmosu o czym przeczytamy w części Przewodnika Astronomicznego. Przyszłość Gemini nie jest zbyt kolorowa. Wojny doprowadziły do kryzysu na skalę światową. Istotny koszt utrzymania tego dwu-teleskopowego obserwatorium spoczywa na Wielkiej Brytanii, która po raz kolejny chce się wycofać z tego wielonarodowego projektu. Te tak zwane cięcia w budżecie, mogą doprowadzić do zarzucenia nie tylko tego projektu. Dużo pozytywniej przeczytamy o HESS i jego niezwykłych odkryciach prowadzonych w zakresie badań Promieniowania Czerenkowa. Przy okazji lektury artykułu, dowiemy się co to takiego jest to tajemnicze promieniowanie. Obserwatorium to jest przykładem jak szeroki obszar badań obejmuje współczesna astronomia. Czego jeszcze nie raz dzięki tej Encyklopedii będziemy mogli doświadczyć.
Polecamy lekturę wydania wraz z załączonym do niego filmem.
Przeczytaj więcej: