Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:07:50

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

4 stycznia - częściowe zaćmienie Słońca

Niebo za oknem

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna, zaćnmienie, słońca, 2011, rano, eclipse, sun, żagań Rok 2011 zaczynamy wspaniałym widowiskiem w postaci zaćmienia Słońca. To niezwykłe doświadczenie ma obecnie większe znaczenie estetyczne niż naukowe. Wszystko za sprawą technologii, która naukowcom umożliwia obserwację zaćmienia non stop. Takie czasy.

My się jednak tym nie zrażamy, bo dla obserwatorów będzie to widowisko niespotykane i ogromnych walorach emocjonalnych. W tym roku zaćmienie spowoduje zasłonięcie przeszło 80% tarczy gwiazdy, co da niesłychany efekt wizualny.

Sekcja astronomiczna organizuje w tym celu obserwacje Słońca w dniu 4 stycznia z Wieży Widokowej w Żaganiu. Ponadto będzie można śledzić zjawisko w Internecie. Obserwatorium Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowuje transmisję ze swojego obserwatorium w górach na Suchorze. To jest niezwykłe i zaczarowane wręcz miejsce. Każdy kto tam był tak stwierdzi. Jeśli nie dopisze nam nasza kapryśna pogoda, to może będziemy mieli okazję dokonać obserwacji przez sieć.


Samo zjawisko zaćmienia Słońca nie jest niczym zaczarowanym. Ale jest to niezwykłe zjawisko z punktu widzenia mechaniki nieba. W skrócie Księżyc znajdzie się pomiędzy Ziemią a naszą gwiazdą Słońcem. W zasadzie jest tak przy każdym nowiu naszego satelity, ale co jakiś czas znajduje się on na tyle dokładnie na linii Ziemia Słońce, że przechodzi na tle tarczy gwiazdy. I tu zaczyna się cała niezwykłość zjawiska. Księżyc jest dokładnie w takiej odległości od Ziemi, że przy jego wielkości ma taki sam rozmiar kątowy co Słońce, będące 150 000 000km od naszej planety. To wynik stopniowego oddalania się Księżyca od Ziemi od momentu jego powstania. Akurat w naszych czasach jest w takim miejscu a nie innym, ale wiele tysięcy, a nawet milionów lat temu było inaczej. Księżyc był bliżej nas i zaciemnia przebiegały nieco inaczej. Teraz stopniowo się oddalając za kilka milionów lat nie będzie można już obserwować całkowitego zaćmienia naszej gwiazdy. Księżyc będzie miał mniejsze rozmiary kątowe i nie przesłoni Słońca całkowicie.

Wśród menażerii zaćmień są i zaćmienia częściowe – taki przebieg będzie miało obecne zaćmienie – i zaćmienia hybrydowe. Obecne jest wyjątkowo duże jak na nasze szerokości geograficzne. Rzadko mamy okazję oglądać Az tak znaczne przesłonięcie tarczy gwiazdy – Słońca.

Zapraszamy więc do wcześniejszego wstania gdyż zaćmienie zaczyna się już o wschodzie Słońca. Za to o 8:50 nastąpi przesłonięcie aż 86% tarczy naszej gwiazdy. Wszystko co trzeba zrobić to w tym czasie wyjść na dwór i spojrzeć na wschód. Jeśli dojrzymy Słońce to zobaczymy również samo zjawisko astronomiczne. Zapraszamy wszystkich do obserwacji.

Uwaga!!

W czasie obserwacji należy uważać na silne światło Słońca, które może doprowadzić nawet do uszkodzenia wzroku obserwatora. Należy w czasie obserwacji użyć filtrów ochronnych, np.: szkła spawalniczego, filtru Mylar, specjalnych okularów do obserwacji słońca (Okulary do obserwacji Słońca). Obserwacje bez ochrony wzroku SA niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Szczególnie niebezpiecznym jest patrzenie na Słońce przez lornetkę czy teleskop. Grozi to zawsze utratą wzroku. Kategorycznie nie wolno tego robić bez specjalnego zabezpieczenia optyki teleskopu. Filtry do tego celu należy kupować w specjalistycznych sklepach ze sprzętem astronomicznym. Nie wolno stosować prowizorycznych rozwiązań.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,774 unikalne wizyty