Miłośnicy najczęściej korzystają w swoich pracach z almanachów astronomicznych i poradników oraz tablic. Ale czasami nawet i oni potrzebują precyzyjnych danych astronomicznych -choćby do rozwiązywania zadań i problemów o charakterze arytmetycznym.
Dlatego również i pasjonatom Uranii zapewne przyda się ta pozycja w biblioteczce astronomicznej. Za 62zł + 5% VAT możemy go kupić u wydawcy lub bezpośrednio z jego strony pobrać wersję w formacie PDF - z zablokowaną opcją drukowania. Do sporadycznych celów wystarczy zapewne format elektroniczny. Korzystając częściej z tej pozycji warto ją mieć pod ręką w tradycyjnej formie.
LXVI tom Rocznika Astronomicznego jest kontynuacją serii roczników astronomicznych opracowywanych i wydawanych nakładem Instytutu Geodezji i Kartografii w Warszawie od 1946 roku.
W Roczniku na 2011 rok, podobnie jak w poprzednich Rocznikach, począwszy od Rocznika na 2004 rok, są uwzględnione zmiany związane z nowymi, dostosowanymi do precyzji współczesnych technik obserwacyjnych (poniżej mikrosekundy łuku) definicjami niebieskich systemów odniesienia, transformacji między tymi systemami oraz systemami czasu przyjętymi przez Międzynarodową Unię Astronomiczną IAU (2000 r.) i Międzynarodową Unię Geodezji i Geofizyki IUGG (2003 r.) za obowiązujące od 1 stycznia 2003 roku.
Dodatkowo, w Roczniku na 2011 rok, podobnie jak w poprzednich Rocznikach: uwzględniono nowe definicje oraz zmiany terminologiczne wynikające z rezolucji XXVI Zgromadzenia Generalnego IAU; począwszy od rocznika 2008 wprowadzono Geocentryczny Ziemski System Odniesienia GTRS; od rocznika 2009 wprowadzono nową teorię precesyjno-nutacyjną IAU2006, cześć precesyjną modelu precesyjno-nutacyjnego IAU2000A zastąpiono teorią precesyjną P03; zamieszczono tekst rezolucji XXVII Zgromadzenia Generalnego IAU w 2009 roku, odnoszących się do systemów i układów odniesienia oraz fundamentalnych stałych astronomicznych, w tłumaczeniu na język polski.
Przeczytaj więcej: