Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dzięki hojności sponsorów już po raz piąty wydamy kalendarz astronomiczny ze zdjęciami nieba wykonanymi przez astro amatorów z całej Polski. Naszą ambicją i misją jest z jednej strony pokazanie najlepszych prac jak największej liczby polskich astro fotografów - z drugiej zaś dotarcie z kalendarzem do miłośników astronomii, a w szczególności młodzieży szkolnej i studentów. Jesteśmy przekonani, że kalendarz przyczyni się w znaczący sposób do popularyzacji wiedzy o wszechświecie, ukazując piękno otaczającego nas kosmosu.
Tak jak poprzednie wydania kalendarz Astrofotografia Amatorska na 2011 rok będzie bezpłatny. Liczymy jednak na pomoc środowiska miłośników astronomii i współpracę przy dystrybucji kalendarzy (chcielibyśmy wszystkie środki przeznaczyć na druk). Przewidujemy że nakład wyniesie około 2000 sztuk, a koniec produkcji i dystrybucja zacznie się w lutym 2011 r.
Z poważaniem
zespół redakcyjny
kalendarza Astrofotografia Amatorska 2011
Michał Kałużny, Przemysław Rudź, Jacek Pala, Robert Bodzoń
Zapisy na kalendarz rozpoczną się dnia 2011.01.21 o godz. 20.11