Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Do rąk czytelników trafiło dziesiąte wydanie „Kosmos Tajemnice Wszechświata”. Chochlik drukarski narobił niezłego zamieszania. Dlatego z kolejnym wydaniem dostaniemy poprawiony numer 10. Widać, że pismo żyje. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by zapoznać się z zawartością wydania. Tu jest wszystko w porządku.
Tym razem poznamy nie tylko największe teleskopy, ale i największe obiekty w kosmosie w tym gwiazdy, galaktyki i gromady gwiazd. Galeria teleskopów tego numeru obejmuje oczywiście same NAJ. A w wędrówkach po niebie oczywiście Pegaz z rodziny Perseusza, Jaszczurka i Źrebię.
Dołączony do wydania film da nam kolejne niezapomniane wrażenia z odwiedzin u gigantów.
Za to Pan Krzysztof Czart przedstawi nam największy polski teleskop SALT z południowej Afryki. Również dzięki niemu poznamy od zupełnie innej strony największy nasz radioteleskop, którego mamy nadzieje niedługo zastąpi godny następca RT-90, a wszystko w Piwnicach pod Toruniem.
Nie zdradzając dalszych tajemnic wydania zachęcamy do lektury i prenumeraty.