Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 02:48:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

AstroCamera 2011 Konkurs Astrofotograficzny w Centrum Hewelianum

Astronomia konkursy

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna W tym roku obchodzimy Rok Heweliusza. Miastem rodzinnym tego wielkiego astronoma jest Gdańsk. Co za tym idzie stał on się centrum obchodów Roku Heweliusza. Przez cały ten czas organizowane i prowadzone są wszelkie imprezy związane z nim, w tym edukacja, wystawy plenery i konkursy, a to tylko niewielka część wszystkich przygotowywanych imprez.

Jóź od początku roku dzieje się w gdańsku wiele. Tym razem Centrum Hewelianum organizuje konkurs astrofotograficzny. Nie jest on więc dla pstrykaczy, choć w zasadzie dla każdego, kto potrafi dojrzeć piękno Wszechświata. Wcale nie potrzeba do tego niezwykłego sprzętu. Wystarczy zwykły aparat, wiara w siebie i umiejętność dostrzegania tego czego inni zobaczyć nie potrafią. Przeglądając fotografie miłośników astronomii, to oprócz tych wykonanych przy użyciu zaawansowanego sprzętu i technologii, można znaleźć wiele prac wykonanych zwykłym prostym aparatem. Każdy ma więc swoją szansę. Warto spróbować. Więcej przeczytacie o konkursie w dalszej części tego artykułu, którego treść pochodzi ze strony organizatorów. Patronatem objęły konkurs Miasto Gdańsk i Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Partnerami są Energa i Fundacja Gdańska. Konkurs rozpoczyna się 28 stycznia 2011 roku, a kończy 22 kwietnia 2011 roku, natomiast termin nadsyłania prac mija 22 kwietnia 2011 roku o godz. 15.00. (UWAGA: decyduje data wpływu pracy konkursowej do siedziby Organizatora!).


-----------------
28 stycznia 2011 roku przypada 400. rocznica urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego „science centre” - z uwagi na tę wyjątkową datę Centrum Hewelianum zaplanowało szereg wydarzeń skupiających się wokół zagadnień astronomicznych. Inauguracją Obchodów Roku Jana Heweliusza w Centrum Hewelianum jest ogłoszenie Konkurs Astrofotograficznego AstroCamera 2011. Konkurs ma formułę otwartą i skierowany jest do wszystkich miłośników astronomii i astrofotografii podzielających pasje Jana Heweliusza.

Astrofotografia jest jedną z dziedzin fotografii, zajmującą się utrwalaniem, przy użyciu różnego rodzaju urządzeń rejestrujących obraz, obiektów strefy niebieskiej: zarówno obiektów Układu Słonecznego (planet, Księżyca, komet, meteorów) jak również obiektów głębokiego nieba (gromad gwiazd, galaktyk, mgławic itp.). Konkurs AstroCamera przewiduje wydzielenie dwóch kategorii konkursowych, w których na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Konkurs rozpoczyna się 28 stycznia 2011 roku, a zakończy 22 kwietnia 2011 roku. Ogłoszenie wyników nastąpi do końca maja 2011 roku.

Nagrodzone i wyróżnione przez Jury zdjęcia zaprezentowane zostaną na plenerowej wystawie pokonkursowej, której uroczyste odsłonięcie nastąpi w połowie 2011 roku. Wystawa zlokalizowana będzie w malowniczej scenerii Fortu Góry Gradowej - na drodze prowadzącej na interaktywną wystawę stałą z dziedziny fizyki i astronomii „Energia, Niebo i Słońce”. Planowane jest także przeprowadzenie warsztatów astrofotograficznych oraz wydanie prestiżowego albumu, w którym zaprezentowane zostaną wybrane zdjęcia oraz sylwetki ich autorów. Mamy nadzieję, że poprzez Konkurs AstroCamera 2011 skierujemy oczy wszystkich uczestników i obserwatorów ku obszarom, które niezmiennie fascynują i intrygują ludzkość od najdawniejszych lat, a popularyzacja wiedzy astronomicznej zaowocuje odkryciami na miarę naszego patrona - Jana Heweliusza.

Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gdańska oraz Polskiego Towarzystwa Astronomiczna.

Astrofotografia - dziedzina fotografii zajmującą się zdjęciami obiektów strefy niebieskiej wykorzystywana w obserwacjach obiektów trudnych do oglądania gołym okiem. Zrobienie zdjęcia astrofotograficznego wymaga zastosowania długiego czasu ekspozycji danego obiektu lub obszaru nieba - nawet do kilku godzin. Utrzymanie bardzo dokładnego ustawienia instrumentu wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego wyposażenia w postaci aparatu fotograficznego, kamery CCD, teleskopu, statywu połączonego niekiedy z napędem zegarowym. Za pioniera astrofotografii uważany jest John William Draper, który wykonał fotografię Księżyca już w 1840 roku.

Kontakt: Lucyna Rokitiańska, tel. 58 300 08 42 w. 39, e-mail: lr@grodzisko.pl

Załączniki:

---------------
Życzymy wszystkim by wygrali najlepsi.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,503,530 unikalne wizyty