W dniach 15-16 czerwca 2011r. odbędzie się w Opolu konferencja poświęcona wykorzystaniu Małych teleskopów w badaniach astronomicznych. Praktyka ostatnich lat wykazała, że wielkie teleskopy nie zawsze sprawdzają się w badaniach astronomicznych. Mają oczywiście swoją niezaprzeczalną zaletę, umożliwiają nam badanie najodleglejszych obszarów kosmosu. Ale gdy okazuje się, że astronomia potrafi wykorzystać również ten niepozornych rozmiarów teleskop. Kiedy prawidłowo przygotuje się go do badania, to staje się on niezastąpionym narzędziem naukowym.
Jakie są możliwości dzisiejszego sprzętu niewielkich rozmiarów? Praktyka wykazała w licznych projektach, że małe teleskopy nadają się do przeglądów nieba, poszukiwania obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi i wielu innych projektach, gdzie koszt zastosowania wielkich teleskopów był nieuzasadniony, a wręcz nie sposób było zastosować gigantów.
Przykładem jest znane nam już Obserwatorium Słoneczne Solaris i przykłady zastosowania małych kamer, czy obserwacji wręcz amatorskich do odkrywania zjawisk rzadki i krótkotrwałych, by stale wykorzystywać do tego celu kosztownych rozwiązań. Astronomia, jak każda dziedzina nauki musi szukać ekonomicznych rozwiązań. Połączenie możliwości małego sprzętu z docelowym uruchomieniem największych urządzeń jest bardzo praktyczne i daje ogromne oszczędności. To właśnie tak były wykorzystywane teleskop Hubble’a i VLT oraz inne kolosy.
Współczesne małe teleskopy w niczym nie ustępują technologicznie największym i najnowocześniejszym urządzeniom. Tym bardziej, że nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować w nich najnowsze osiągnięcia technologiczne na świecie. Tak o to otwiera się nowy obszar naukowego poznania. Jakie są jego osiągnięcia i czy ma on swoje perspektywy na przyszłość zobaczymy w czerwcu. Konferencja organizowana przez PTA i Instytut Fizyki UO, pozwoli nam poznać jakie udało się osiągnąć sukcesy badawcze z wykorzystaniem tych maleństw.
Przeczytaj więcej:
wkrótce również możliwość rejestracji online