Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Do 11 marca 2011r. mamy czas na zgłoszenie zespołu do konkursu organizowanego przez Instytut Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego i Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Zielonej Górze. Ogłaszają one konkurs na pracę wykonaną metodą projektu o tematyce astronomicznej. Konkurs odbywa się w kategoriach szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych. Tematyka prac może być bardzo szeroka, ale winna się mieścić w kryteriach stawianych w regulaminie – dostępny poniżej. Możemy zająć się obserwacjami, pracami plastycznymi czy astrofotografią. Celem konkursu jest zaciekawianie uczestników naukami ścisłymi w tym szczególnie astronomią. W roku Heweliusza warto poświęcić trochę czasu na zajęcie się tą wspaniałą dziedziną wiedzy.
Metoda projektu to równie ciekawe doświadczanie dydaktyczne. Wymaga pracy nie tylko od uczniów, ale i od prowadzącego. Jeśli trafimy na pasjonatę, to może być niezwykle ciekawie. Astronomia daje nieograniczone możliwości. A skoro tak, to nie ma co czekać tylko zgłaszać się do konkursu. Choćby dla samej frajdy. Na wykonanie prac mamy czas do maja.