Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:32:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Pierwsza Urania z astronomicznym prezentem

Astronomia ksiązki

Urania Postępy Astronomii Tym prezentem jest Kalendarz Astrofotografia Amatorska. Jak w poprzednim roku, tak i tym razem, prenumeratorzy Uranii otrzymali w prezencie egzemplarz wydania Kalendarza na 2011r. trzeba nadmienić, że zdjęcia do kalendarza, a jest on bardzo astrofotograficzny, wykonali polscy miłośnicy astronomii. Kalendarz ma jak zwykle piękno oprawę graficzną i jest wspaniale wydany. W tym roku poświęcono go Janowi Heweliuszowi – rok 2011 został poświęcony właśnie jemu. To właśnie przez niego pierwsze wydanie czasopisma trafiło z niewielkim o późnieniem. Teraz kalendarz ruszy do pozostałych odbiorców.


Wydanie otwiera artykuł o soczewkach grawitacyjnych. Tu dowiemy się, w jaki sposób współczesna astronomii wykorzystuje dzięki nim grawitację do badania kosmosu. W artykule opisano wykorzystanie soczewek grawitacyjnych do zaglądania tam gdzie wzrok nie sięga. Oczywiście z narzędzia nie da się korzystać wprost, ale mając odpowiednie zaplecze wiele da się uzyskać. Co dzięki nim zyskała kosmologia i co zyskają inne dziedziny wiedzy astronomicznej możemy przeczytać w treści podanej przez Pana Marka Biesiadę.

Pan Aleksander Sądowski zapoznaje nas z tajemniczymi obiektami jakimi są mikrokwazary. Czym są, a w zasadzie czym dzisiaj wiemy że są, bo nadal najwięcej jest do odkrycia, oraz jak generują takie ilości energii przedstawia w swoim artykule.

Na stronach Uranii prezentowany jest też pierwszy etap konkursu Moje Okno na Wszechświat. Składa się na niego quiz astronomiczny. Na czytelników czeka 40 pytań na które mogą szukać odpowiedzi nie tylko uczestnicy konkursu.

Urania Postępy Astronomii Jak przystało na wydania Heweliuszowe jest oczywiście również artykuł poświęcony naszemu gdańskiemu astronomowi. Przy okazji Pani Cecylia Iwaniszewska, autorka, pokazuje nam w prosty sposób jak wygląda droga od astronoma do obserwatorium.

W dziel rozmaitości prawdziwe cudeńka kosmosu. Stronę dalej możemy poznać Gdańskie Hewelianum, czyli żywy pomnik Wielkiego Astronoma. A za rozkładówką swoim nowym nabytkiem chwali się Zespól Szkół Licealnych w Strzelnie, mowa oczywiście o nowym obserwatorium.

Analizie poddaje się też problem poznawania astronomii przez Internet. W zasadzie warto przeczytać ten artykuł nie tylko pod kątem astronomii, bo problem poznawania nauk można tu z powodzeniem rozszerzyć. Również z edukacja astronomiczną związane są powstające Astro-Bazy. Miejmy nadzieję, że od pomysłu, który powzięto w roku astronomii, wreszcie doczekamy się pierwszych obiektów. Tymczasem odbyły się pierwsze szkolenia dla instruktorów tych obiektów.

Oddajemy również pamięć wielkiego astronoma Briana Marsdena, który zmarł w listopadzie zeszłego roku.

A na koniec jest kalendarium na kolejne dwa miesiące. Zgodnie ze zwyczajem czasopisma opisuje ono wydarzenia wraz z mapkami na marzec i kwiecień. Poznajemy też recenzję wydania „Meteoryty – Oblicza Gości z Kosmosu” autorstwa Andrzeja Maneckiego. Do książki dodana jest płyta CD i okulary 3D.

Na koniec „Odyseja Marsjańska” czyli coś zamiast tradycyjnej krzyżówki. Tym razem do rozpoznania są obrazy z Marsa. Wystarczy „tylko” podać nazwy przedstawionych na pięciu zdjęciach struktur z czerwonej planety.

Trzecia strona okładki (okładki Uranii zawsze tak były zagospodarowywane) to zdjęcia miłośników astrofotografii. Jest w śród nich Jowisz Mariusza Rudzińskiego z Mirostowic Dolnych – chyba tych niedalekich Żagania – z pojawiającym się pasem południowym. Znaczy nasz przyjaciel Olbrzym wraca do starego wyglądu.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,778 unikalne wizyty