Już teraz możemy zakupić w kiosku, księgarni lub znaleźć w skrzynce pocztowej przepis na życie w Kosmosie. W kolejnym numerze Encyklopedii poznamy tajemnice związane z poszukiwanie przez człowieka życia na obcych planetach. Choć nadal nie do końca rozumiemy jakie warunki potrzebne są by życie zaistniało, to nasza wiedza w tym względzie daleko wykracza poza fantazję.
Już na Ziemi życie nas potrafi zadziwić. Żywe organizmy znajdujemy w miejscach, gdzie tego wcześniej byśmy się nie spodziewali. Wydaje nam się wiec, że życie potrafi w zasadzie istnieć wszędzie. Ale nasze badania na innych planetach, choć zaawansowane, wcale nie przynoszą wiele w tym względzie. Wręcz przeciwnie, życia na innych planetach nie znajdujemy. Nie znajdujemy tez nawet śladów jego wcześniejszej bytności.
Badania kosmosu wykazują, że w przestrzeni potrafią znajdować się nawet bardzo złożone struktury organiczne. Oczywiście są to jedynie związki chemiczne, ale stąd wydaje się tylko krok do innego świata, świata materii ożywionej. W obecnym stanie wiedzy trudno jest nam nawet uściślić czym jest życie. Im więcej poznajemy ekstremalnych organizmów tym większy mamy problem z jego poszukiwaniem. Kolejne sondy testują na Ziemi narzędzia i mechanizmy mające na celu wykrycie życia. Jeśli uda nam się to na naszej planecie, do tego z tak dużej odległości, to mamy szansę że narzędzia nas nie zawiodą gdy znajdą się na Marsie, i dalszych obszarach Układu Słonecznego.
W nowym wydaniu znajdziemy informacje o arsenianach i życiu w ekstremalnych warunkach. Dowiemy się jak badano Tytana i czego tam tak naprawdę szukano. Do poszukiwania życia zaprzęgnięto najpotężniejsze teleskopy, w tym radioteleskopy mające dać nam możliwość komunikacji z obcymi cywilizacjami. Dowiemy się tez dlaczego jeszcze niczego nie usłyszeliśmy. Bogactwo węgla w kosmosie od diamentów wielkości gwiazdy po złożone fulereny i związki organiczne dają nam do myślenia jak bogata jest otaczająca nas pustka. Poznamy też historie pocztówki do obcych wysłanej drogą radiową. A w drodze po niebie poznamy Wodnika i Koziorożca wraz z ich najciekawszymi obiektami. Znalazło się tez miejsce dla ALH 84001 najsłynniejszego meteorytu z Marsa.
Przeczytaj więcej: