Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 15-1-2025 13:08:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Słońce niesłychanie rozbuchane

Astrofotografia

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Czy wreszcie nasze słońce się obudziło? To bardzo dobre pytanie. Nie ma żadnej gwarancji na stabilność wzrostu tej aktywności, ale najważniejsze, że pojawiły się licz nisze grupy plam i nie tylko mamy okazję obserwować więcej zjawisk, ale rodzi się nadzieja, na silniejsze oddziaływanie z promieniowaniem kosmicznym. Dzięki temu wróci pogoda na jaką czekamy od dawna, pełno słońca i ciepła, a znacznie mniej chmur. To właśnie większość tych chmur generowana jest przez wysokoenergetyczne elektrony i jony z promieniowania kosmicznego. Mało z nich opadów, ale za to odbijają one sporo światła, przez co narasta ochłodzenie.

W zasadzie nie powinno to szybko wywołać drastycznego ochłodzenia. Ale może nie do końca tak musi być. O pewnych zjawiskach mamy zbyt małą wiedzę. Cieszy jednak nas bardzo, że na naszej gwieździe dzieję się coś ciekawego, jak na ostatnie czasy. Nie jest to jeszcze zawrotna liczba plam i zjawisk, ale jest na pewno lepiej. Liczne plamy wskazują na rozwijającą się aktywność magnetyczną. Z tą aktywnością związane są liczne inne zjawiska niż tylko same plamy. Mamy więc nadzieję, że będziemy mieli możliwość je obserwować.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Pamiętajmy, że gwałtowność tych zjawisk i towarzysząca im ogromna energia nie zawsze jest dla nas dobra i bezpieczna. Ale mając takie zaplecze w postaci licznych satelitów i obserwatoriów naziemnych możemy być spokojni co do ciągłości obserwacji. SA one już na tyle szczegółowe, że dają coraz szerszy obraz tego co się dzieje 1,5 mln km od Ziemi.

Pogoda słoneczna jest dla mieszkańców Ziemi bardzo ważna w dobie tak silenie rozwiniętej technologii. Awarie wywołane rozbłyskami słonecznymi są dla niej bardzo niebezpieczne, dlatego warto wiedzieć o nich dostatecznie wcześniej. W okolicach dużych plam pojawiły się liczne małe, dochodzi przy tym do częstego ich łączenia się ze sobą – zlewania – i powstawania nowych. SA to obszary bardzo aktywne. Ich obecność na stronie widocznej z Ziemi powoduje, że wyrzuty materii i rozbłyski skierowane są w kierunku naszego globu. Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Tak rozpędzona materia z prędkością 150mln km/h pędzić będzie w naszym kierunku. Cała nadzieja ochrony jest w tedy w polu magnetycznym Ziemi. To ono jest w stanie nas chronić w od zgubnego działania promieniowania wysokoenergetycznego. Możemy wtedy obserwować na Ziemi liczne i intensywne zorze polarne. W naszych szerokościach geograficznych SA one widoczne w zasadzie tylko na północy i to w rejonach najdalej na nią wysuniętych. W czasie dużej aktywności, może jednak być widać ją nawet w centralnych częściach kraju.

Choć są to bardzo piękne zjawiska świadczą one o niebezpiecznie gwałtownych i wysokoenergetycznych zjawiskach na powierzchni Słońca. Aby jednak mówić o stałym wzroście aktywności trzeba nieco poczekać. Przekonamy się jak trwałe są te procesy plamo twórcze. Plamy powinny się utrzymywać w grupach nawet przez kolejne obroty Słońca. Porównując to co widzimy teraz z tym co obserwują sondy SOHO i Stereo oraz ZDO będziemy mieli pełen Obrach wspaniałych wydarzeń słonecznych. To dobra nowina dla śpiochów. Będą mieli co robić w dzień, a w nocy będą mogli spokojnie spać, no chyba, że zatrzyma ich przepiękna Zorza.

Obserwacje słońca to wspaniały temat na prace konkursowe. Pamiętajmy jednak, że obserwacje należy prowadzić w bezpieczny sposób. Za taki uznaje się stosowanie klina Herschela, folii MYLAR oraz filtrów Halfa czy CaKline. W żadnym wypadku nie wolno obserwować tarczy Słońca prze lornetkę czy teleskop patrząc bezpośrednio bez zabezpieczeń na tarczę. Rzutowanie obrazu na ekrany tez należy uznać za mało wystarczające zabezpieczenie. Prowadzi to do przegrzania układu optycznego, co może odprowadzić do jego uszkodzenia, szczególnie okularów i ich plastikowych opraw. Miejscowe przegrzanie soczewek może spowodować ich pękniecie i zniszczenie uprzędzenia. Wspaniale do obserwacji słońca nadają specjalne teleskopy słoneczne SolarMax, Corronado czy Lint. To dedykowany sprzęt do takich celów, dający najlepsze rezultaty.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Magnetogram Słońca z 7 marca 2011r.

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Obraz Słońca w świetle λ = 1700Å

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
Obraz Słońca w świetle λ = 4500Å


Zamieszczone zdjęcia pochodzą z Polskiego Obserwatorium Słońca w Opolu - Solaris. Skonstruowane i wybudowane przez Firmę Uniwersał z Żywca znajduję się stale pod ich opieką. Dzięki temu obserwatorium wszyscy pasjonaci nieba mają stały wgląd w to co dzieje się na Słońcu w każdy pogodny dzień. Pozostałe obrazy pochodzą z Solar Data Analysis Center at NASA Goddard Space Flight Center in Greenbelt, Maryland USA.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,773,646 unikalne wizyty