Mój przyjaciel mawia, że największa przyjemność to czekanie na ... kolejne wydanie Uranii - tu dodam od siebie. Czekanie samo w sobie ma wiele pozytywnych emocji. A kolejny numer wydania jest tego oczywiście wart. Co przeczytamy w numerze drugim dowiemy się z kolejnych akapitów. A dla zainteresowanych informacja, że na stronie Uranii możemy przeczytać archiwalne numery sięgające 1972 roku.
Polecamy go każdemu pasjonatowi nie tylko astronomii. To wspaniałe czasopismo towarzyszy miłośnikom od bardzo dawna, bo od listopada 1919, a do 1922 już jako wydawnictwo Towarzystwa Miłośników Astronomii. I zawsze z niecierpliwością czekamy na każde wydanie.
Za Urania Postępy Astronomii
-----------------
Bieżący numer otwiera bardzo ciekawy artykuł o badaniu blazarów za pomocą teleskopu kosmicznego Fermiego. Jego autorem jest uczestnik tych badań Krzysztof Nalewajko. Następnie trochę o hipotetycznych gwiazdach preonowych pisze Janusz Osarczuk z Wrocławia. Jeśli preony, czyli hipotetyczne składniki kwarków istnieją, to mogłyby tworzyć „gwiazdy”, które posiadałyby własności pozwalające na ich detekcję i to przy już istniejących technikach i instrumentach. A ich odkrycie stanowiłoby milowy krok w rozwiązywaniu zagadki ciemnej materii.
Lidia Kosiorek z Planetarium Olsztyńskiego dzieli się z nami wykorzystywaniem dzieł sztuki w popularyzacji astronomii. Dygresje do odpowiednich dzieł w czasie omawiania różnych zagadnień astronomicznych zawsze powodowały znaczne ożywienie słuchaczy i większe zainteresowanie omawianym tematem. Sławomir Jędraszek z Gdańska kontynuuje swój cykl o astronomii w starożytności. Teraz zamieszczamy cz. II opowieści o astronomii hellenistycznej. Dla mnie była to pasjonująca lektura.
W Astronomii w szkole Tomasz Lewicki i Radosław K. Pior przedstawiają przenośne planetaria i wskazują na pożytki dydaktyczne, jakich one mogą dostarczać. To bardzo ciekawy instrument, który może przybliżać niebo i jego tajemnice dzieciom i młodzieży nawet w najmniejszych szkołach naszego kraju i to bez wychodzenia ze szkoły, czy przedszkola.
W wiadomościach z Kraju obszernie informujemy o otwarciu Roku Heweliuszowskiego w Gdańsku z udziałem przedstawicieli najwyższych władz RP. Ale najbardziej optymistyczną wiadomością jest krótki komunikat, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego włączyło trzy projekty astronomiczne do Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej, która jest w istocie listą potrzebnych inwestycji w naukę polską: budowę 90-m radioteleskopu, teleskop Czerenkowa CTA promieniowania gamma o energiach TeV i radiointerferometr POLFAR. Donosimy też o obozie uczniów warszawskich w Bułgarii i o konkursie „Moje okno na Wszechświat”.
Bardzo bogate są Rozmaitości. Piszemy o tym, jak teleskop kosmiczny Herschela „waży” ciemną materię, o cyklu życia gwiazd na przykładzie Andromedy, o migocącej mgławicy Krab, o dziwnym ogonie planetoidy Scheila, o styczniowym zaćmieniu Słońca i in.
Jest felieton muzyczny, krzyżówka i informacja o interesujących stronach internetowych. A przede wszystkim jest kalendarz astronomiczny ze szczegółami zjawisk, które zdarzą się w maju i czerwcu. Jest też informacja, że „Urania” jest na Facebooku.
------------
Wszystkim życzymy jak zwykle wspanialej lektury.
Przeczytaj więcej: