Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:20:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Orion i Lew w walce o ciemne niebo

Nauka

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Do kwietnia realizowany jest drugi etap badania stanu zanieczyszczenia nieba. W tym etapie badanie opiera się o ocenę widoczności gwiazd w konstelacji Lwa (łac. Leo). W poprzednim etapie badanie opieraliśmy o gwiazdozbiór Oriona, jednego z najpiękniejszych gwiazdozbiorów nieba. Wyniki gromadzone są w postaci składanych raportów i dostępne w postaci mapy z punktami pomiarowymi wskazującymi jakiej jasności gwiazdy widoczne są z danego rejonu naszego globu.

Celem tej akcji jest edukacja wszystkich, nie tylko uczestników, w zakresie znaczenia czystości nieba dla astronomii i dla środowiska naturalnego. Przedstawiony ostatnio artykuł na portalu Astronomia. pl pokazał jak nonszalancko traktowany jest ten problem w skali całego świata. W ramach badań przeprowadzonych w USA wykazano, że w wyniku stosowania niewłaściwych rozwiązań Stany tracą rocznie dwa miliardy dolarów. Jest to skutek marnowania energii na świetlenie ulic i obiektów przy zastosowaniu konstrukcji kierujących światło nie tam gdzie jest ono potrzebne.


Jak się okazuje, najczęstszym stosowanym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia ulic i osiedli jest lampa typu parkowego, czyli znana wszystkim mleczna szklana kula. Ponad 60% energii jest wyświecane powyżej horyzontu, co ogranicza widoczność przechodniom, kierowcom a przede wszystkim jest tracona bezpowrotnie nie oświetlając niczego poza nieboskłonem. Akurat tam tego oświetlenia zupełnie nie potrzeba. Powód takiego stanu rzeczy jest jeden, jest to najtańsza w budowie konstrukcja lampy. Za to jej eksploatacja jest najdroższa. Zastosowane takie rozwiązanie nie jest poddawane modernizacji przez dziesiątki lat, co w efekcie daje gigantyczne straty finansowe.

W dobie XXI wieku nie powinny mieć miejsca złe rozwiązanie, a szczególnie nie powinno się ich wprowadzać w życie. Co najwyżej winniśmy modernizować stare i złe konstrukcji i instalacje. Jak pokazuje życie, robimy zupełnie odwrotnie. Całe pokolenia będą się borykały z tym problemem. Będą musiały ponosić koszty, a przede wszystkim straty związane z wprowadzeniem złych rozwiązań. Inwestycje tego typu są realizowane na bardzo długie okresy eksploatacji. Wprowadzanie w tej sytuacji programów Godzina dla Ziemi, Wyłącz zbędną żarówkę czy zmian czasu z zimowego na letni mija się z celem. Każdego dnia bowiem wyrzucamy własne pieniądze w błoto, tracimy je bezpowrotnie. Żaden recykling nie przywróci nam ich, ani nie pozwoli na odzyskanie w jakikolwiek sposób choćby części tych środków.

globe at night Liczne badania wykazują, że tego typu oświetlenia przeszkadzają mieszkańcom, szkodzą środowisku naturalnemu. Wiemy o tym od lat, ale nie czerpiemy z tej wiedzy żadnej korzyści. Sami inwestorzy twierdzą, że są to złe rozwiązania, że takiego oświetlenia nie powinno się instalować, ale robią zupełnie odwrotnie do swojej wiedzy.

Zarówno USA jak i Wielka Brytania czy Francja mają na swoim terenie liczne przykłady zmian w środowisku urbanistycznym swoich miast. Na terenie Niemiec znajduje się jedno miejsce gdzie można jeszcze dostrzec na niebie gwiazdy w pogodną noc. Liczne obserwatoria budowane wiele lat temu, dzisiaj nie mają racji bytu. Łuny miejskie nie pozwalają im działać i prowadzić pracy naukowej ani edukacji. W dobie takiego stanu rzeczy przenoszone są ośrodki badawcze na teren Afryki, Australii i Chile. Koszt tych inwestycji jest ogromny. Ale i tam zaczyna się strefa użyteczna dla nauki kurczyć w zastraszającym tempie. Stąd pomysły przeniesienia obserwatoriów na orbitę i na Księżyc oraz dalej od naszej planety. Nie da się ich zrealizować w takiej ilości jak byłoby to konieczne dla stworzenia miejsca pracy dla wszystkich potrzebujących naukowców, że o amatorach nie wspomnę. Dochodzi do tego niezwykle wysoki koszt eksploatacji tych urządzeń. Ale czy tylko taka droga nam już została?

Doświadczenia katastrof pokazują, że atomowe źródła energii są często niebezpieczne i można je stosować co najwyżej w ograniczonym zakresie. Przy kończących się paliwach kopalnych nasza cywilizacja stanie na krawędzi katastrofy energetycznej. W tych warunkach brakuje zainteresowania oszczędzaniem. Producent chcąc zarobić jak najwięcej sprzeda każdą ilość produkcji – tu energii. Nie da się jej magazynować. Jak ją kupisz trzeba zużyć i kupić nową. Tak to działa. Jedynie racjonalne gospodarowanie wchodzi tu w grę. Kto ma to jednak zrobić? Zainteresowani tym amatorzy gwiazd, środowiska naturalnego czy może jeszcze ktoś inny?

Na te pytania daje nam odpowiedź udział w takich projektach jak Globe at Night. Patrząc w niebo sami sobie odpowiadamy, jak powinno być i co winniśmy zrobić. Nie chodzi tu o fale nacisków i manifestacji ze strony ekologów czy innych środowisk. Chodzi o podejmowanie dobrych decyzji. Tego winniśmy się nauczyć. Może dobrym rozwiązaniem jest, by każdy choć przez chwile wziął udział w obserwacjach nieba. W środku nocy zapalenie światła w takim miejscu powoduje, że wszyscy są nim wręcz porażeni. Zamykamy oczy, a potem zwężone źrenice nie pozwalają nam na prowadzeni obserwacji. To proste doświadczenie daje nam pojęcie o skali tego problemu i kierunku dobrego rozwoju. Wykorzystajmy więc każdą chwilę na to by wszystkich przekonać, a szczególnie tych którzy podejmują decyzję, o tym co jest dobrym rozwiązaniem a co złym. I kto tak naprawdę na tym traci. Bo tak naprawdę to kto inny zapala niepotrzebną nikomu lampę a kto inny za to płaci.



Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,281 unikalne wizyty