Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-3-2024 09:47:49

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki – 50 rocznica lotu Gagarina

Wydarzenia

Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Coroczne święto lotnictwa i kosmonautyki będzie tym razem niezwykle obchodzone. Dokładnie 50 lat temu Jurij Gagarin odbył pierwszy lot człowieka w przestrzeni kosmicznej. Po okresie pól wieku grupa państw, która sięgnęła przestrzeni kosmicznej jest coraz liczniejsza. Jednak każda okupuje to osiągnięcie ogromnym wysiłkiem i licznymi katastrofami a nawet życiem człowieka.


W osiągnięciach tego celu przyświeca nam wiele idei, z czego część jest stricte polityczna, ale najliczniejsze mają charakter poznawczy i wynikają z najgłębszych pragnień człowieka do poznania nowych obszarów, zdobycia niemożliwego i dokonania niezwykłych czynów. Lot Gagarina pochłonął niezwykle duże koszty finansowe. Poprzedzony był licznymi badaniami z udziałem zwierząt. Pomimo tych wysiłków nie udało się istotnie ograniczyć zagrożenia jakie towarzyszy każdemu startowi i powrotowi na Ziemię, jak i pobytowi w przestrzeni kosmicznej.

Ale dzięki tym osiągnięciom dostrzegamy jak cenne jest nasze miejsce na Ziemi. Ten niewielki obszar w przestrzeni wypełniony bezcennym powietrzem jest naszym azylem, gdzie wszyscy czujemy się bezpieczni i możemy żyć. Każda nasza wyprawa w głębiny oceanów czy w przestrzenie kosmiczne przypomina nam jak kruche jest nasze życie oraz jak trudno jest odtworzyć warunki umożliwiające nasze przetrwanie w tych skrajnie niebezpiecznych miejscach.

Mimo, że upłynęło już, a może tylko dopiero, 50 lat od pierwszego lotu człowieka w kosmos, stale poddawane jest dyskusji zasadność tych naszych wypraw. Koszty są ogromne. Często musi się angażować liczna grupa państw by zrealizować określony cel kosmonautyczny. Ale ten proces jest ogromną siłą napędową technologii. Dzięki niemu rozwijają się wszystkie dziedziny nauki. I za to w tym dniu, 12 kwietnia, upamiętniającym lot Jurija, oddajemy cześć wszystkim astronautom i tysiącom ludzi, którzy swoimi staraniami robią wszystko by zdołali bezpiecznie zrealizować cele wypraw i wrócić do domu.

Jak wiele jest przed nami do zdobycia okazujemy wyznaczając człowiekowi nowe kierunki kosmicznych odkryć. Zadanie jest tym trudniejsze, że dotychczasowe wyniki naszych badań wykazują, że w naszym Układzie Słonecznym nie ma drugiego takiego miejsca jak na naszej planecie. Nie możemy nigdzie stworzyć sobie azylu by w wieloletnich wyprawach znaleźć bezpieczny kąt. Od momentu zapalenia silników stale działa na nas zagrożenie. Nawet najmniejsza awaria grozi utratą życia przez astronautów. Nieubłagane prawa fizyki nie pozwalaj tu iść na skróty. Kiedy próbujemy tego dokonać kończy się to zawsze jednakowo.

Choć w każdym filmie SF widzimy łatwość z jaką bohaterowie pokonują przestrzeń kosmiczną. Tak jakby to był niedzielny spacer a nie niebezpieczna wyprawa. I choć nasze marzenia sięgają spędzania urlopu na orbicie czy innych planetach lub ich księżycach, to nigdy nie będzie to łatwe i całkowicie bezpieczne.

Naszymi bohaterami tego dnia są na równi ci którzy wrócili z tymi którzy oddali własne życie za cenę tego zwycięstwa. W związku z tym na całym świecie odbywają się konferencje i spotkania związane z lotnictwem a szczególnie kosmonautyką.

W środę, 6 kwietnia w Centrum Kultury i Języka Rosyjskiego krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego odbędzie się konferencja poświęconą 50 rocznicy pierwszego lotu człowieka w kosmos. Spotkanie pt. 'Wielki jubileusz wielkiego lotu' organizowane jest w ramach międzynarodowej akcji 'Pierwszy w kosmosie', którą w związku z okrągłą rocznicą lotu Jurija Gagarina ogłosiła fundacja 'Russkij Mir'. A w Żaganiu z tej okazji odbędzie się otwarte tematyczne spotkanie Sekcji Astronomicznej, na które serdecznie wszystkich zapraszamy w dniu 9 kwietnia o 17:00.

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,127,491 unikalne wizyty