
Dla wszystkich zainteresowanych przebiegiem Seminarium mamy miłą niespodziankę, w zasadzie to mają ją organizatorzy, którzy przygotowali komplet materiałów z przebiegu imprezy i udostępnili je w sieci w postaci video stream’ów. Seminarium odbyło się w styczniu tego roku. Ale materiały są nadal jak najbardziej warte prześledzenia. Jest to bowiem dowód na to jak mądrzy otaczają nas młodzi ludzie.
Zasoby te, to wspaniałe źródło wiedzy dla przyszłych uczestników. Mamy tu okazję zobaczyć jak wysoki poziom prezentują uczestnicy sesji referatowej. Nadmienić trzeba, że wszyscy oni zdobyli swoją wiedzę przez nie ogrom swojej systematycznej pracy w obszarach wiedzy, które nie są w obszarze zainteresowań programów nauczania naszych szkół. Śledząc przebieg Seminarium zdajemy sobie natychmiast sprawę jak wiele pracy kosztuje zdobycie tej wiedzy oraz doświadczenia przedstawianego w prezentacjach. To pasja tych ludzi do nauki pacha ich nieustannie w kierunku największych tajemnic wszechświata.
Materiał pokazuje nam na żywo jak to jest, gdy młody człowiek staje przed gremium specjalistów i przedstawia przygotowane przez siebie wystąpienie. Jak się okazuje, mimo tremy, wszyscy uczestnicy sprawdzają się w tej roli. Wspomniany wysoki poziom wystąpień to efekt pracy pasjonatów, ich przyjaciół i pegazów wspierających młodych ludzi w ich pasji i pracy.
Grudziądzkie seminarium to znana od lat impreza astronomiczna, o której zawsze czytamy w Uranii, ale ten materiał pozwoli nam do końca zrozumieć jaki jest cel i sukces organizatorów. Otwierają oni drzwi młodych adeptom nauki. Drzwi do świata wiedzy na najwyższym poziomie. Choć droga ta nie jest łatwa, a wielu podejmujących ją nie jest w stanie sprostać rosnącym wymaganiom i stale rozwijanej się wiedzy, to jest to jedyna właściwa droga. Droga, której Ci młodzi ludzie podjęli się nie dlatego że jest ona łatwa, ale właśnie dla tego, że jest ona trudna.
Życzymy wszystkim miłych wrażeń z oglądania materiałów z konferencji. Być może niektórzy z Was ulegną tej chorobie, na którą nie ma lekarstwa. Choroba nazywa się Ciekawość Świata.
Przykładowy materiał filmowy z OMSA 2011 - więcej na stronie organizatorów
Przeczytaj więcej: