Numer 16 encyklopedii poświęcony jest najbardziej tajemniczym obiektom kosmicznym. Tak tajemniczym, że do dzisiaj nie udało nam się wyrwać im żadnej tajemnicy.
Mowa oczywiście o czarnych dziurach i wszelkich zjawiskach z nimi związanych z którymi mamy do czynienia w znanym nam kosmosie.
Również im zawdzięczamy idee tuneli czasoprzestrzennych. Choć nadal istnieją jedynie na deskach naukowców to przynajmniej teoretycznie jesteśmy w stanie powiedzieć dzisiaj o nich nieco więcej, a przede wszystkim, że mogą faktycznie istnieć i fizyka tego nie wyklucza. Obecne wydanie encyklopedii wprowadza nas artykułem Mileny Ratajczak w miejsca gdzie możemy spotkać zagadkowe acz niebezpieczne dla materii obiekty, których w zasadzie w naszej czasoprzestrzeni nie ma. Maciej Balicki opowiada nam o wszelkich naturach niewidzialnych obiektów. zarówno tych gwiazdowych jak i super masywnych obiektów. Czym one się różnią? Jak się okazuje nie tylko masą. A różnic zasadniczych jest znacznie więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka.
Jeśli są czarne dziury, to może są i białe? Podobno są i Krzysztof Czart wprowadza nas w tajniki podróży przez przestrzeń kosmiczna na skróty. A skoro o podróżach mowa, to w kolejnym jego artykule poznamy Beskidzka Ścieżkę Planetarną. Czyli akurat coś na dłuższy weekend a szczególnie na nadchodzące wakacje.
Ilu nas było w kosmosie? Policzymy w artykule Kamila Zloczewkiego. I liczyć będziemy … Polaków! Liczba może zaskoczyć nawet znawców tej dziedziny.
Jak na tajemnicy numer przystało, dowiemy się też co nieco o radiogalaktykach. Nie nadają one niestety programów radiowych czy TV, ale słychać je z bardzo daleka właśnie na falach radiowych.
A na koniec oczywiście lista podstawowych pojęć i garść wiadomości z gwieździstego nieba. Mawiają że żyją jak pies z kotem, ale tym razem zobaczymy jak się ma Wielki Pies (Canis Major. CMa) znany ze swojego Syriusza i Zając (Lepus, Lep) mało wyraźny ale ciekawy gwiazdozbiór.
Okładka wieńczy numer opisem układu podwójnego czarnych dziur pióra Alicji Konieczny. To bardzo rzadkie obiekty w kosmosie, szczególnie w naszych katalogach obiektów, ale za to bardzo poszukiwane. Dlaczego? Dowiecie się na stronie 24.
Życzymy miłej lektury.
Przeczytaj więcej: