Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
W astronomii barwa to nie tylko piękno, to przede wszystkim informacja. Wszyscy jednak przyznamy, że astrofotografowie to niezwykli artyści obiektywu. To dzięki fotografii niezwykłych obiektów kosmicznych wszyscy darzymy te obrazy tak wielkim podziwem.
Dzięki barwie astronomowie dowiadują się z czego zbudowane są gwiazdy, obłoki, galaktyki, oraz jak szybko się poruszają i w jakim stanie się znajdują. Barwa w tej gałęzi nauki nie się ogromna ilość informacji, trzeba ja tylko umieć odczytać. Dzisiaj jest to już ogromna dziedzina wiedzy.
Kiedy jednak spoglądamy przez okular teleskopu rzadko widzimy tak wiele barw jakie widoczne są na oglądanych zdjęciach. Newton odkrył co składa się na światło białe i od tamtej pory nikt nie patrzy na świecący obiekt jak na jednobarwną planszę. Każda barwa składowa miesza się z innymi barwami tworząc barwy wypadkowe. Jak to się jednak dzieje, że barwy ulegają zmieszaniu? Winne jest nasze oko i mózg, które odbierają barwne sygnały składające się wielu długości fal.
Dzięki prostemu doświadczeniu do którego przygotujemy sobie narzędzie możemy sprawdzić, że tak jest w rzeczywistości. Do budowy tego przyrządu zachęcają nas twórcy projektu.
Do wykonania mieszacza barw potrzebujemy narządu i materiałów takich jak na obrazku. Na filmie zobaczymy jak wszystko wykonać i jak przeprowadzić doświadczenie.