Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:45:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Wielkie sprzątanie

Astronomia sprzęt

lg, czyszczenie, lustro,sprzęt,astronomia,sekcja Ta sobota była niezwykle pracowita. Nasz teleskop doczekał się pierwszego w swoim życiu czyszczenia, a to za sprawą ostatnich pokazów nieba, w czasie których doszło do znacznego zapylenia jego powierzchni. Jest to bowiem czas kwitnienia sosny i pylenia traw, co daje efekt w postaci grubej warstwy pyłu na powierzchni odbijającej światło.

Dla wszystkich było to pierwsze w życiu takie doświadczenie, ale jako, że jeden z nas ma już za sobą kilka takich czyszczeń, to mogliśmy być spokojni. Zrodził się z tego pomysł poradnika, jak to dobrze zrobić. Każdego miłośnika czeka ten problem prędzej czy później. Gruba warstwa kurzu powoduje, że wilgoć skleja go jeszcze mocniej i dochodzi do uszkodzeń powierzchni lustrzanej.


Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna W całej procedurze są cztery etapy czyszczenia. Pierwszy to:
  • demontaż lustra
  • czyszczenie lustra
  • montaż lustra
  • kolimacja układu optycznego teleskopu.
Po tym wszystkim teleskop powinien być jak nowy.

  • Nim zdemontujemy lustro na należy je zablokować specjalnymi do tego celu śrubami od spodu celi.
  • Teraz musimy nanieść znaki na tubie i celi, by przy ponownym składaniu teleskopu zamontować ją dokładnie w takie samo miejsce jak była przed demontażem. Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna
  • Należy odkręcić wkręty mocujące celę do tuby i zdecydowanie, ale ostrożnie wyjąć celą i położyć na stół. Musimy uważać, by cela z lustrem nie wypadła nam z rąk. Ponieważ nasze ręce nie czują na początku ciężaru układu, możemy zbyt słabo ująć celę w dłonie, a kiedy cały ciężar spocznie na rękach nie utrzymamy celi w rękach. Tyczy to się szczególnie ludzi młodych, którzy z takim czynnościami mieli do czynienia tylko sporadycznie.
  • Cele ułożyć należy na stole. My teraz nanieśliśmy jeszcze znaki na same lustro i celę. Zamontujemy lustro dokładnie tak jak je wyjmowaliśmy.
  • Odkręcamy następnie wkręty łap mocujących lustro do celi. Zależnie od wielkości lustra może ich być różna ilość. Generalnie im większe lustro tym więcej łap.
  • Lustro wyjmujemy z celi i kładziemy na stole. Teraz możemy zdmuchnąć powietrzem luźne zanieczyszczenia. Nie usuwamy zanieczyszczeń przez zdrapywanie z powierzchni. Warstwa odblaskowa Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna jest po wierzchniej jego stronie. Jest ona cienka i łatwo ją uszkodzić. Drobne uszkodzenia nie stanowią problemu, jeśli nie są zbyt liczne. W czasie obserwacji wizualnych nie spowodują zakłóceń. Ale przy astrofotografii mogą wpływać na jakość obrazu. W razie potrzeby lustro można oddać do ponownego napylenia. W naszym przypadku wysłalibyśmy je do Wrocławia – do Astroptyki. My jeszcze z tym zaczekamy.
  • Zrobiliśmy kąpiel naszemu szkiełku i zwykłą wodą spłukaliśmy jego powierzchnię.
  • Ostatni etap czyszczenia odbył się z użyciem alkoholu izopropylowego. Zakupiony w DeltaOptical płyn Baadera jest bardzo dobrym preparatem do tego celu. Do zebrania rozpuszczonych zanieczyszczeń użyliśmy ściereczki z mikrofibry. Nie zostawia ona kłaczków po czyszczeniu. Nie szorujemy powierzchni. A jedynie bez nacisku pociągamy ściereczką po powierzchni lustra. Kilka napyleń preparatu dało efekt w postaci pięknej, czystej powierzchni. No teraz obrazy będą rewelacyjnie piękne.

  • Ostatni etap to zamontowanie lustra w celi i umieszczenie celi w tubie. Operacja odwrotna do wykonanej na początku. Przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Znaczniki ułatwiły montaż więc szybko przeszliśmy do ostatniego etapu: kolimacji lustra.
  • Po zamontowaniu kolimatora i odblokowaniu lustra w wyciągu, ustawiliśmy lustro wtórne śrubami regulacyjnymi tak, by światło lasera znalazło się w znaczniku kontrolnym na środku lustra. Świecące punktu w kolimatorze nieznacznie się rozjechały, ale to normalne. Teraz śrubami kolimacyjnymi na spodzie celi ustawiliśmy znak w kolimatorze tak by oba punkty się pokryły.
Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Tak zakończyliśmy prace konserwacyjne naszego sprzętu. Przygotowanie do wakacji już w pełni. A w sierpniu czeka nas obserwacja jasnej komety. Więc warto się przygotować do tego. Wieczorem zrobiłem pierwszy test czystego szkła. Obraz jest piękny a przy okazji udało się zajrzeć do okien przelatującej Luft Hanzy.

Za tydzień planujemy spotkanie pod niebem na Stalagu. Niech tylko pogoda dopisze … będzie kiełbasa i ognisko oraz obserwacji bez liku. Szkoda w taką pogodę siedzieć w zimnych podziemiach. Zaprosimy mamy naszych astronomów. poznają od tej strony nasze spotkania. Tam pracują nasze komputery i poszukują fal grawitacyjnych. A my ruszamy w teren na własne poszukiwania. Poszukiwania nowych pięknych światów wśród gwiazd. Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

W takiej roboczej atmosferze nasze grono powiększyło się o dwie członkinie Angelike i Weronikę, które serdecznie witamy w gronie pasjonatów nieba. Nasza znajomość z nimi trawa już od zeszłego roku, gdzie w ramach Rajdu wspólnie pracowaliśmy na stanowiskach konkursowych. Widać spodobała im się nasza praca. No i znowu jest nas więcej.

Koszulki już są w drodze. Za tydzień ujrzą pierwsze światło.



Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna Gwiezdne Wrota - Sekcja Astronomiczna

Przeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,360 unikalne wizyty