O pogodzie chcemy wiedzieć jak najwięcej. I choć prognozy stale nas zaskakują swoją nieskutecznością, to o ironio pogoda na innych ciałach niebieskich pozwala nam lepiej poznać mechanizmy nią rządzące i jeszcze lepiej przewidywać pogodę na Ziemi.
Taki temat przewodni jest w kolejnym numerze Kosmosu nr 18. Dowiemy się tam jaka jest historia Wielkiej Czerwonej Plamy na Jowiszu i gdzie jeszcze tego typu zjawiska atmosferyczne są obserwowane. W badaniach plam a atmosferach planet duży wkład mają miłośnicy astronomii. Kosmiczna pogoda związana jest ściśle z naszą gwiazdą. Ale co od czego zależy poznamy w artykule Krzysztofa Czarta pod tym samym tytułem.
To co dzieje się na naszej planecie może silnie zależeć nawet od tak ekstremalnych obiektów jak Magnetary. Tam wszystko jest Naj. Ale co to takiego jest ten Magnetar dowiemy się z artykułu Kamila o pękających skorupach gwiazd.
Podróże kosmiczne zawsze nas fascynowały. Osobiście poznać te odległe światy to marzenie każdego pasjonaty kosmosu. Pan Krzysztof pokazuje w swoim artykule gdzie możemy o tych marzeniach poczytać lub obejrzeć.
Pani Ewa porusza w swoim tekście odwieczną dyskusję nad relacjami między astronomią i astrologią. Zobaczymy jak daleko sięgają korzenie tej dysputy i jakie łączą zależności naukę Uranii i dzisiejszą pseudonaukę.
W wędrówkach po niebie poznamy Woźnicę z jego tajemniczymi gromadami i olbrzymami. A na okładce dowiemy się o najprawdopodobniej kandydatce na Supernową Eta Carinae.
A wszystkim życzymy miłej lektury i przyjemnego wieczoru filmowego przy załączonej do numeru płycie DVD.
Przeczytaj więcej: