Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Interfejs World Wide Telescope
Wszystkim zapierają dech w piersiach niespotykane obrazy kosmosu. Ale to jest dopiero początek przygody. Dla takich ciekawych ludzi od lat rozwijana jest aplikacja, a w zasadzie zbiór aplikacji czy nawet cały projekt pod nazwą WWT. Ponieważ jest on bardzo rozbudowany i rozległy w zasoby, przy okazji wakacji warto poświęcić mu w wolnej chwili czas, szczególnie gdy na dworze pogoda nie zachęca do aktywnego odpoczynku czy obserwacji astronomicznych.
Naukowcy i edukatorzy związani z programem astronomii edukacyjnej Hands-On Universe, Europe opracowali polską wersję popularnego wirtualnego planetarium - WorldWide Telescope (WWT). Jest to oprogramowanie przygotowane przez badawczo-rozwojowy oddział firmy Microsoft we współpracy z astronomami z najważniejszych ośrodków na świecie. World Wide Telescope to nie tylko wirtualne planetarium. Opracowane przez specjalistów specjalne programy pozwalają poznać tajemnice wszechświata od strony dotychczas nam zupełnie nie znanej. Przekazywane tą droga są informacje z najnowszych odkryć i badań światowej nauki. Barierą dotychczasową był język angielski interfejsu aplikacji. Ale z tym koniec, o czym piszemy w dalszej części.
'Całkowicie darmowe oprogramowanie pozwala nie tylko oglądać przygotowane przez astronomów pokazy, ale także samemu je tworzyć. Do dyspozycji mamy fotografie i dane uzyskane przez największe ziemskie obserwatoria oraz teleskopy kosmiczne' - wyjaśnia Mankiewicz.
Bibliotekę gotowych seansów można znaleźć na stronach amerykańskiego programu WWT Ambassadors. EUHOU jest jego pierwszym zagranicznym partnerem i będzie chciał ten zbiór rozwijać, a do współpracy mogą się włączyć także inne instytucje z naszego kraju
Po tej krótkiej informacji można pokusić się o małe podsumowanie. Nic nie zastąpi prawdziwego nieba, pełnego gwiazd. Niczym nie zastąpimy samodzielnych obserwacji. Ale nigdzie nie będziemy mieli takich możliwość podążania za osiągnięciami współczesnej astrofizyki jak tu. I wszystko stale na bieżąco. Warto więc poświecić część pochmurnych i deszczowych dni w te wakacje, na wędrówki po nieznanym Wszechświecie.
Ten film zapozna Cię krok po kroku z możliwościami World Wide Telescope