Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:11:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spernowa SN2011dh w Wirze

Niebo za oknem słowaklucze Galaktyka Wir czyli M51 w Psach Gończych, to tu znaleziono i stale się obserwuje omawiana supernową SN2011dh. Nadal można ja obserwować przez małe teleskopy, pomimo, że jej jasność już się zmniejsza. Zgodnie z obietnicą proponujemy kolejną gratkę na tegoroczne wakacje, a jest nią możliwość obserwacji supernowej w M51. O supernowych mówi się ostatnio dość sporo i wiele na ten temat możemy przeczytać w niejednym wydaniu Uranii PA czy innych czasopismach popularnonaukowych. A to za sprawą ich wielkiego znaczenia w badaniach astronomicznych dla kosmologii oraz oraz wielu niezwykłych właściwości jakie udało się w ostatnich latach ustalić.


Najważniejszą z nich jest przyznanie supernowym typu I statusu świec standardowych. Ten wyjątkowy tytuł należał jak dotąd do niezwykłych gwiazd zmiennych cefeid. Za sprawą ich właściwości jesteśmy w stanie wyznaczać odległości do różnych miejsc w kosmosie, a szczególnie do innych galaktyk. Supernowe typu I pozwalają wyznaczać odległości do dość dalekich galaktyk. Niezwykle duża jasność tego typu obiektów pozwala je dostrzec z bardzo daleka - po szczegóły odsyłam do wielu opracowań na łamach Uranii PA i nie tylko.

Choć sprawa nie jest taka prosta jak by się wydawało po tym krótkim wstępie i jest w nich sporo ograniczeń i obwarowań, to jednak trzeba przyznać, że to wyjątkowe stadium gwiazdy jest dla nas i życia bardzo ważne, a nawet kluczowe. To dzięki takim zjawiskom kosmicznym powstały planety takie jak Ziemia i życie takie jak nasze. Bez nich nigdy nie mielibyśmy okazji powstać. I dlatego warto przy okazji dobrej pogody spróbować swoich sił w polowaniach na przepiękną M51.

Niespełna miesiąc temu niezależnie astronom amator z Francji A.Riou oraz Obserwatorium Astronomiczne na Mount Palomar odkryli wybuch supernowej w galaktyce M 51. Supernowa została oznaczona jako SN 2011dh i wstępnie sklasyfikowana jako typ II-L, na podstawie obecności linii wodoru w jej widmie. Podczas odkrycia jasność SN 2011dh była równa +13.5 magnitudo. Od 7 czerwca grupa astronomów z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego obserwuje zmianę jasności supernowej SN 2011dh, która w obecnej fazie zaczyna opadać.

Galeria Supernowej SN2011dh

supernowa,m51,SN2011dh supernowa,m51,SN2011dh supernowa,m51,SN2011dh supernowa,m51,SN2011dh supernowa,m51,SN2011dh krzywa, blasku Wybuch supernowej jest ostatnim stadium ewolucji gwiazd o masie większej niż 9 mas Słońca. Podczas ewolucji produkowane są w gwieździe coraz to cięższe pierwiastki, począwszy od wodoru. Ostatnim etapem jest produkcja żelaza, z którego gwiazda nie jest w stanie utworzyć w reakcjach termojądrowych pierwiastków cięższych. Jeśli żelazne jądro gwiazdy osiągnie masę większą od granicy Chandrasekhara czyli 1,4 masy Słońca, to zaczyna się jego kolaps wskutek działania grawitacji. Podczas zapadania się jądra, atomy rozbijane są na pojedyncze nukleony oraz elektrony, które z kolei są wciskane w protony, tworząc materię neutronową oraz neutrina. To właśnie ciśnienie neutrin i materii neutronowej powoduje odbicie materii opadającej na jądro. Ten moment nazywamy wybuchem supernowej.

W zależności od masy jaką miała gwiazda przed eksplozją, zostanie gwiazdą neutronową bądź czarną dziurą. Jak już wcześniej pisaliśmy na naszych łamach, astrofizycy podejrzewają możliwość powstawania także pewnych egzotycznych typów gwiazd - kwarkowych czy preenowych.

słowaklucze Gwiazdozbiór Psów Gończych z M51 można obserwować przez cały rok w naszych szerokościach geograficznych. Galaktyka M 51 oddalona jest od Ziemi o 23 miliony lat świetlnych. Jest ona położona w gwiazdozbiorze Psów Gończych (łac. Canes Venatici, dop. Canum Venaticorum, skrót CVn). Jest też to jedna z najczęściej obserwowanych galaktyk na niebie północnym, ponieważ jest widoczna niemal cały rok przez całą noc. SN 2011dh jest już drugą supernową, która wybuchła w tej galaktyce w przeciągu 6 lat. Pierwsza supernowa w M 51 pojawiła się w 2005 roku i została oznaczona jako SN 2005cs.

Dane z obserwacji - wyniki oceny jasności

Data i czas JD Jasność
Magnitudo
2011 June 07 22:07:17 UT 245 5720.42172 g = 13.66 +/- 0.03
2011 June 17 20:43:51 UT 245 5730.36378 g = 12.62 +/- 0.03
2011 June 27 21:18:23 UT 245 5740.38777 g = 12.74 +/- 0.02
2011 June 28 22:35 UT 245 5741.44122 g = 12.86 +/- 0.02

Astronomowie z IA UZ i UW wykonujący powyższe zdjęcia i pomiary:
Andrzej Szary, Michal Zejmo, Mateusz Wisniewicz, Alexandros Filothodoros, Szymon Kozłowski

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,993,822 unikalne wizyty