Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:32:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kosmos Tajemnice Wszechświata nr 21

Astronomia ksiązki kosmos,tajemnice,wszechświata,nr21 Wydanie numeru 21 Kosmos Tajemnice Wszechświata (KTW) Prędkość światła to fizyczna granica możliwości, która stała się tematem przewodnim obecnego numeru. W szerszym ujęciu światło jako źródło informacji nie tylko w astronomii wypełnia numer 21 wydania.

Tylko fantastyka naukowa nie ma problemów z ta granicą, ale w rzeczywistością spędzała ona sen z oczu przez wieki wszystkim fizykom. Choć nadal wielu ludziom nie chce się wierzyć, że nie da się szybciej niż światło przenieść nawet samej informacji, to z lektury numery KTW przekonamy się, że tak jest w rzeczywistości.


Maciej Bilicki i Krzysztof Czart zapoznają nas z historią pomiarów prędkości światła i z jej istotą jako granicy. Za to Milena Ratajczak przedstawia w artykule „Efekt skończonej prędkości światła” korzyści jakie z tego faktu wypłynęły dla naszego poznania rzeczywistości, a kosmosu w szczególności.

Światło to oczywiście źródło wiedzy o kosmosie i obiektach w nim się znajdujących. Astronom jako jeden z nielicznych badaczy nie ma w zasadzie możliwości dotknięcia swoich obiektów badań. Musi polegać na tym co widzi i jak widzi. I tu zaczyna się cała piękna przygoda. W artykule „Widmo promieniowania elektromagnetycznego” Krzysztof Czart pokazuje jak naukowcy wykorzystują właściwość odkrytą przez Newtona, że światło składa się wielu barw składowych, a oprócz tego niesie wiele informacji o obiekcie z którego zostało wysłane jak również od którego zostało odbite. To co poznamy to tylko wierzchołek góry lodowej.

Na koniec lektura zajmuje nas jednym z największych problemów współczesne astronomii – zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Jak się okazuje wiele starszych obserwatoriów znajdujących się nie tylko w Europie musiało zaprzestać działalności badawczej, gdyż w związku z rozbudową miast zostały wchłonięte przez nie lub iluminacje miast uniemożliwiają wykonanie obserwacji i badań.

Zaczynając od projektów liczenia gwiazd przejdziemy w lekturze do istoty problemu: jak chronić ciemne niebo? Jego ochrona daje ogromne korzyści nie tylko astronomii, miłośnikom nieba, ale jest istotnym elementem ochrony środowiska naturalnego. Środowiska w którym żyją rośliny i stworzenia, którym ciemna noc jest niezbędna do życia. Choć astronomowie są w stanie przenieść swoje teleskopy do Afryki, Australii czy Chile, to natura tej modyfikacji nie jest w stanie wykonać.

Paweł Maksym przedstawia zagadnienia początku pasji astronomicznej. Problem z pozoru banalny, nie jest banałem dla rozpoczynających swoją przygodę z niebem. Często zaczynają oni od niewłaściwej strony rozwijać swoje zainteresowania. Reklamy firm sprzedających produkty przyciągają nasza uwagę przenosząc istotę zagadnienia na plan dalszy. Jego tekst jest swego rodzaju głosem na puszczy. Na forach trwają często o tym dyskusje, ale nadal nowi pasjonaci popełniają te same błędy. Lektura ta powinna pomóc wszystkim w ich uniknięciu. A jego słowa warto sobie wziąć głęboko do serca. Poniesiemy wtedy mniejsze koszty, a radości będzie bez liku na całe życie.

Życzymy więc miłej lektury, w oczekiwaniu na zachód Słońca.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,777 unikalne wizyty