Wydanie numeru 21 Kosmos Tajemnice Wszechświata (KTW)
Prędkość światła to fizyczna granica możliwości, która stała się tematem przewodnim obecnego numeru. W szerszym ujęciu światło jako źródło informacji nie tylko w astronomii wypełnia numer 21 wydania.
Tylko fantastyka naukowa nie ma problemów z ta granicą, ale w rzeczywistością spędzała ona sen z oczu przez wieki wszystkim fizykom. Choć nadal wielu ludziom nie chce się wierzyć, że nie da się szybciej niż światło przenieść nawet samej informacji, to z lektury numery KTW przekonamy się, że tak jest w rzeczywistości.
Maciej Bilicki i Krzysztof Czart zapoznają nas z historią pomiarów prędkości światła i z jej istotą jako granicy. Za to Milena Ratajczak przedstawia w artykule
„Efekt skończonej prędkości światła” korzyści jakie z tego faktu wypłynęły dla naszego poznania rzeczywistości, a kosmosu w szczególności.
Światło to oczywiście źródło wiedzy o kosmosie i obiektach w nim się znajdujących. Astronom jako jeden z nielicznych badaczy nie ma w zasadzie możliwości dotknięcia swoich obiektów badań. Musi polegać na tym co widzi i jak widzi. I tu zaczyna się cała piękna przygoda. W artykule
„Widmo promieniowania elektromagnetycznego” Krzysztof Czart pokazuje jak naukowcy wykorzystują właściwość odkrytą przez Newtona, że światło składa się wielu barw składowych, a oprócz tego niesie wiele informacji o obiekcie z którego zostało wysłane jak również od którego zostało odbite. To co poznamy to tylko wierzchołek góry lodowej.
Na koniec lektura zajmuje nas jednym z największych problemów współczesne astronomii – zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Jak się okazuje wiele starszych obserwatoriów znajdujących się nie tylko w Europie musiało zaprzestać działalności badawczej, gdyż w związku z rozbudową miast zostały wchłonięte przez nie lub iluminacje miast uniemożliwiają wykonanie obserwacji i badań.
Zaczynając od projektów liczenia gwiazd przejdziemy w lekturze do istoty problemu: jak chronić ciemne niebo? Jego ochrona daje ogromne korzyści nie tylko astronomii, miłośnikom nieba, ale jest istotnym elementem ochrony środowiska naturalnego. Środowiska w którym żyją rośliny i stworzenia, którym ciemna noc jest niezbędna do życia. Choć astronomowie są w stanie przenieść swoje teleskopy do Afryki, Australii czy Chile, to natura tej modyfikacji nie jest w stanie wykonać.
Paweł Maksym przedstawia zagadnienia początku pasji astronomicznej. Problem z pozoru banalny, nie jest banałem dla rozpoczynających swoją przygodę z niebem. Często zaczynają oni od niewłaściwej strony rozwijać swoje zainteresowania. Reklamy firm sprzedających produkty przyciągają nasza uwagę przenosząc istotę zagadnienia na plan dalszy. Jego tekst jest swego rodzaju głosem na puszczy. Na forach trwają często o tym dyskusje, ale nadal nowi pasjonaci popełniają te same błędy. Lektura ta powinna pomóc wszystkim w ich uniknięciu. A jego słowa warto sobie wziąć głęboko do serca. Poniesiemy wtedy mniejsze koszty, a radości będzie bez liku na całe życie.
Życzymy więc miłej lektury, w oczekiwaniu na zachód Słońca.
Przeczytaj więcej: