Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej.
Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej.
Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim.
Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii.
Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zobacz szczegóły »
Bezpłatne czasopismo wydawane przez PKiM a w nim wszystko o meteorytach, meteorach i kometach, Plik do pobrania ze strony Pracowni
Obecny numer Cerqlorza otwiera kolizja meteorytu z polskim gospodarstwem agroturystycznym. A tak na poważnie to analiza aktywności Lirydów. Po szczegóły odsyłamy do czasopisma. Przy okazji dowiemy się co nieco szczegółów o marsjańskich łazikach w polskim wydaniu. Autorzy prezentują jak dołączyć do obserwacji video przez stacje bolidowe. dowiemy się jak zmieniły się czasy, gdy głównym narzędziem to były ludzkie oczy. świat się zmienił i ten typ obserwacji tez. Z lektury pisma zobaczymy, że miłośnicy tych obserwacji są w stanie wyciągnąć z nich ogromną ilość naukowych wiadomości. a wszystko za sprawa wspólnej pracy wielu ludzi z terenu całego kraju.
Wydanie kończy oczywiście, jak na wakacje przystało zaproszeniem na tradycyjny obóz oraz kalendarz meteorytowy. A będzie co obserwować, bo lato tego roku usiane jest rojami meteorów a Księżyc będzie patrzył na myśliwych nieco przychylniejszym okiem niż zwykle. Spis Treści numeru 204: