Wydanie numeru piątego Proximy
Gwiazdy zmienne to najwspanialsze wyzwanie dla miłośnika astronomii. Każdy poważniej zajmujący się Uranią winien zasmakować doświadczeń z gwiazdami od tej strony. Bo jest to jedna z podstawowych właściwości gwiazd. W zasadzie nie ma gwiazd stałych, niezmiennych. Nawet nasze Słońce pokazuje nam swoją zmienność, a zmienności odległych gwiazd na poziomie naszego Słońca n ie bylibyśmy w stanie mierzyć. Jak się więc zmienność gwiazd? O tym donosi nam piąty już numer Proximy, elektronicznego wydania stałych obserwatorów niestałych gwiazd.
Ukazał się trzeci w tym roku numer biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych Proxima. Numerem tym zamykamy pierwszy rok wydawniczy naszego czasopisma. Niemal dokładnie rok temu (20 lipca 2010 r.) zaistnieliśmy bowiem w Internecie. A oto kilka słów na temat co tym razem przygotowaliśmy dla naszych czytelników.
W dziale „News” Marian Legutko przedstawia kolejne nowinki ze świata zmiennych. Tym razem o być może przyszłej supernowej w Kompasie, a także o nowo odkrytych zmiennych w gwiazdozbiorze Pegaza.
Wydanie numeru piątego Proximy
W „Kalendarium” Bogdan Kubiak jak w każdym dotychczasowym wydaniu zachęca do obserwacji jasnych miryd. Dziś prezentujemy mirydy, które powinny osiągnąć maksima swoich jasności w III kwartale bieżącego roku.
W „Gwiezdnych kataklizmach” publikujemy krótkie podsumowanie o nowych i supernowych II kwartału 2011 r. Nieco szerzej omówiona została supernowa odkryta niedawno w znanej dobrze wszystkim galaktyce M51. To jej zdjęcie autorstwa Piotra Szynkarczyka zdobi okładkę niniejszego numeru Proximy.
W „Poradniku obserwatora”, kontynuując materiał o zmiennych możliwych do obserwacji gołym okiem, kilka istotnych informacji o gwiazdach Gamma Cas, Delta Cep i Eta Aql. Tomasz Krzyt natomiast prezentuje oparty częściowo na własnych obserwacjach materiał na temat minimów gwiazd typu R Coronae Borealis.
A w cyklu „Nasze obserwacje” Stanisław Świerczyński przygotował materiał na temat hitu roku 2002, którym była niezmiernie ciekawa i tajemnicza gwiazda V838 Mon.
Na koniec jak zwykle dział „Aktywność słoneczna”. W tym numerze prezentujemy relację z Ogólnopolskiego Zlotu Obserwatorów Słońca w Żarkach Letnisku oraz podsumowanie aktywności słonecznej w II kwartale br. oparte o badania członków Towarzystwa Obserwatorów Słońca im. Wacława Szymańskiego w Żychlinie.
Przypominam, że biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF..
Wiadomość do Wrót przesłał: Krzysztof Kida
Przeczytaj więcej: