Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-11-2024 23:21:57

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zmarł astronom Andrzej Woszczyk

in_memoriam woszczyk,andrzej,zmarł,bydgoszcz Profesor Andrzej Woszczyk zmarł w wieku 79 lat w dniu 17 lipca 2011r. o godzinie 20:15 w BydgoszczyUniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu poinformował o śmierci profesora Andrzeja Woszczyka. Zasłużony polski astronom zmarł 17 lipca o godzinie 20:15 w Bydgoszczy w wieku 76 lat. Upamiętnia go planetoida o numerze 14832.

Andrzej Woszczyk urodził się 2 marca 1935 roku w Chorzelach. Ukończył liceum ogólnokształcące w Sierpcu (1951) oraz studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1955). Jego wykładowcami byli m.in. Władysław Dziewulski oraz Wilhelmina Iwanowska.

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę na UMK. W 1962 roku obronił na UMK pracę doktorską zatytułowaną "Analiza widma komety 1957 d (MRKOS) w zakresie widmowym 4737-6882 A". W 1971 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego, a w 1984 roku tytuł profesora. W pracy naukowej zajmował się badaniami komet, planetoid, Marsa i Wenus oraz gwiazd zmiennych. Odbył staże naukowe w Belgii, Francji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chile. Był promotorem kilku prac doktorskich.


Pełnił funkcje kierownicze w obserwatorium astronomicznym UMK: kierownik Zakładu Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej (1976-1995), kierownik Katedry Astronomii i Astrofizyki (2001-2005), dyrektor Instytutu Astronomii UMK (1979-1991). Przez dwie kadencje zasiadał w senacie UMK. Na toruńskiej uczelni pracował przez 52 lata (do 2005 roku).

woszczyk,andrzej,zmarł,bydgoszcz profesor Andrzej Woszczyk (autor fotografii Janusz Wiland) Był członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiej Akademii Umiejętności, zasiadał w Komitecie Astronomii PAN. W latach 1999-2007 był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (przez cztery kadencje), a od 2003 prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Należał także do Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Towarzystwa Polsko-Belgijskiego.

Od roku 1995 był redaktorem naczelnym czasopisma "Postępy Astronomii", a po jego połączeniu z "Uranią" w 1999 roku, został redaktorem naczelnym powstałego w efekcie dwumiesięcznika "Urania - Postępy Astronomii".

Andrzej Woszczyk opublikował kilka książek m.in. podręcznik akademicki "Metody badawcze astrofizyki obserwacyjnej" (1978, jako współautor) oraz publikacje popularnonaukowe: "Instrumenty Kopernika a narzędzia współczesnej astronomii" (1973), "50 lat Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu" (1999). Z bardziej współczesnych wydawnictw był m.in. redaktorem książek "Astronomem być… Świadectwa życia i pracy astronomów polskich" (2007) oraz "Sylwetki astronomów polskich" (2008), zawierających wspomnienia o polskich astronomach XX wieku.

Poza wydawnictwami książkowymi ma w swoim dorobku także liczne artykuły i wykłady popularnonaukowe. Z zaangażowaniem działał też przy organizacji różnego rodzaju konkursów astronomicznych dla młodzieży. Od Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w roku 2007 otrzymał medal im. Włodzimierza Zonna za popularyzację wiedzy o Wszechświecie. Jego nazwisko nosi planetoida (14832) Woszczyk.

Pogrzeb odbędzie się 23 lipca w Toruniu.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,498,009 unikalne wizyty