Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:49:41

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Bezkrwawe polowanie na Lwa

Astronomia sprzęt slowaKluczowe Tryplet Lwa sfotografowany przez teleskop VST. Źródło: ESO/INAF-VST/OmegaCAM. Acknowledgement: OmegaCen/Astro-WISE/Kapteyn Institute.Europejskie Obserwatorium Południowe ESO zaprezentowało zdjęcie grupy trzech galaktyk w gwiazdozbiorze Lwa. Fotografia demonstruje możliwości nowego teleskopu do wykonywania przeglądów nieba, nazwanego VST.

VST, czyli VLT Survey Telescope, jest najnowszym teleskopem wybudowanym w Obserwatorium ESO Paranal w Chile. Ma średnicę 2,6 metra i został wyposażony w gigantyczną 268-megapikselową kamerę OmegaCAM. Zadaniem dla teleskopu jest wykonywanie przeglądów nieba. Jest to największy na świecie teleskop dedykowany wyłącznie przeglądom nieba w zakresie widzialnym.


Niezwykła kamera w nietypowym dla profesjonalnej astronomii teleskopie do niezwykłego zadania ma zupełnie inne możliwości niż wszystkie znane nam wielkie teleskopy. W przeciwieństwie do powszechnie przyjmowanej koncepcji, że teleskop powinien być jak największy, prawda jest taka, że powinien on być akuratny do konkretnego zadania. Tu nie chodzi o obserwacje pojedynczej galaktyki, ale o możliwość uzyskania obrazu wielu galaktyk jednocześnie na wysokiej jakość matrycach.

slowaKluczowe Miejsce położenia w Lwie sfotografowanego Trypletu Naukowcy oczekują, że dzięki takim badaniom VST zwiększy nasze zrozumienie ciemnej materii, o której sądzi się, że jest największym składnikiem galaktycznego halo. Wskazówki na temat natury tej materii, a także na temat natury ciemnej energii, powinny zostać znalezione w trakcie przeglądów VST dotyczących odległego Wszechświata. Teleskop odkryje dalekie gromady galaktyk i kwazary o dużym przesunięciu ku czerwieni, które pomogą astronomom zrozumieć wczesny Wszechświat i odnaleźć odpowiedzi na dawno temu sformułowane pytania w kosmologii.

Na pokazanym zdjęciu widać nie tylko wysokiej jakości obrazy galaktyk, ale wiele innych obiektów począwszy od słabych odległych galaktyk po bliskie nam planetoidy przemieszczające się na tle odległych o 350mln lat świetlnych galaktyk.

Na pierwszym planie nowego zdjęcia widać także wiele punktów – gwiazd różnej jasności, znajdujących się w naszej własnej galaktyce. Jednym z naukowych celów VST są poszukiwania znacznie słabszych obiektów w Drodze Mlecznej, takich jak brązowe karły, planety, gwiazdy neutronowe i czarne dziury. Uważa się, że rozmieszczone są w halo galaktyki, ale są zbyt słabe, aby je bezpośrednio zaobserwować, nawet największymi teleskopami. Aby wykrywać takie obiekty w sposób pośredni, VST będzie poszukiwać subtelnych zjawisk wywołanych przez mikrosoczewkowanie grawitacyjne [3].

Naukowcy oczekują, że dzięki takim badaniom VST zwiększy nasze zrozumienie ciemnej materii, o której sądzi się, że jest największym składnikiem galaktycznego halo. Wskazówki na temat natury tej materii, a także na temat natury ciemnej energii, powinny zostać znalezione w trakcie przeglądów VST dotyczących odległego Wszechświata. Teleskop odkryje dalekie gromady galaktyk i kwazary o dużym przesunięciu ku czerwieni, które pomogą astronomom zrozumieć wczesny Wszechświat i odnaleźć odpowiedzi na dawno temu sformułowane pytania w kosmologii.

Jak widać wcale nie we wszystkich sytuacjach potrzebujemy największego szkła. Te mniejsze są znacznie tańsze w budowie i utrzymaniu, a do tego znacznie lepiej spisują się w nowych zadaniach stawianych przez astronomię. Być może nie stać naszego kraju na udział w VLT, ale nic raczej nie stoi na przeszkodzie, by wziąć udział w tak wspaniałym przeglądzie nieba, tym bardziej, że mamy w naszym kraju doświadczonych specjalistów od soczewkowania grawitacyjnego i poszukiwania słabych obiektów. Nim jednak dołączymy do tego grona czeka nas jeszcze długa droga, pod warunkiem, że nasz rząd doceni stojące przed nami perspektywy naukowe.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,522 unikalne wizyty