Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:30:45

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Urania PA nr 4 juz w rękach czytelników

Astronomia ksiązki woszczyk,szekspir,cephei,ciemne niebo Urania PA ze smutkiem żegna swojego mentora Czytelnicy Uranii, szczególnie ci wieloletni, numer 4 tego roku biorą do rąk z wyjątkowym smutkiem. Pierwsza strona tekstu wydania jak zwykle skierowana przez Andrzeja Woszczyka do drogich czytelników, już po raz ostatni zawiera słowa tego wybitnego człowieka. Wszyscy miłośnicy astronomii od alt wiązaliśmy go z naszym działaniem, tym bardziej, że to właśnie między innymi on przyczynił się do uratowania Uranii przez wycofaniem z druku. Będziemy mu za to zawsze wdzięczni, jak i za wiele innych rzeczy, które uczynił dla popularyzacji astronomii i dla samej astronomii.


slowaKluczowe Album Astrolabium - W dniu 01.08.2010 nakładem 3loop.rec ukazało się Astrolabium.To 6 płyta w dorobku zespołu. W dniu premiery upływa 5 lat naszej działalności.Dziękujemy Wam za każde wsparcie. Inspiracją dla albumu były odwieczne poszukiwania astrologów i astronomów oraz słynny przyrząd,który bardzo wpłynął na ich poczynania. Ten numer daje czytelnikom jak zwykle wiele nowych wiadomości i wspaniałych zdjęć kosmosu. Na pierwszy rzut dostajemy dyskusję przedstawioną przez Agnieszkę Janiuk pokazującą związki astronomii z Szekspirem. Ten wybitny człowiek swojej epoki, ceniony do naszych czasów, tak jak wszyscy przechodził przez największe przemiany dogmatycznej wiedzy o budowie kosmosu. Stąd dowiemy się jak u niego ścierały się te dwa światy. Dzisiaj są one świadectwem historii tych czasów i pokazują jak istotne jest i było to dla ludzi nie związanych ściśle z astronomią. Tak nauka wpływa na nasz świat.

Czeka na nas też historia prawie sześcioletnich obserwacji EE Cephei. Jest to przedstawicielka ekstremalnie długookresowych układów zaćmieniowych. Choć miłośnicy najczęściej badają szybsze układy, to tego typu tajemnicze obiekty są równie ciekawe. Tu dowiemy się do czego doszli naukowcy po tak długim okresie obserwacji.

Wraca na łamy ważny element naszej pasji. Ciemne niebo to najważniejszy element naszego świata. Jak ważny, pokaże nam znowu Sylwester Kołomański. Dla wielu jest to oczywiste, ale nie dla wszystkich. Na świecie podchodzi się do tego coraz poważniej, a jak jest u nas? Powstające parki ciemnego nieba mają uchronić te ostoje ważne dla przyrody i człowieka. Niegdyś sam Heweliusz prowadził obserwacje z centrum Gdańska, a komu to dziś uda się nawet z małej wioski? W zasadzie nikomu. Co możemy jeszcze zrobić? Jak się okazuje dużo. Ważne jest też dlaczego to trzeba czynić. Przy okazji zapraszamy do Izerskiego Parku Ciemnego Nieba, to bardzo blisko Żagania, gdzie do końca wakacji będzie się działo ...

Poznamy efekty trzydniowej wyprawy miłośników z Niepołomic do Słowacji. Tam też krzewi się wspaniała astronomia, a jest ona w zasięgu naszej ręki, przy okazji warto zawiązać ciekawe znajomości. Za to Kamil zaprasza wszystkich do otwartego Nieba Kopernika. W zasadzie nie trzeba już go przedstawiać, a dla naszej wiedzy przedstawi nam co już możemy tam zobaczyć. To naprawdę wyjątkowe miejsce. Na jego wzór powstają już kolejne. O czym pisaliśmy przy okazji naszych odwiedzin w Międzyzdrojach.

Dla zajmujących się organizacją imprez astronomicznych i nie tylko garść sprawozdań z warsztatów i spotkań w całym kraju. To wspaniałe, że aż tyle, choć tylko tyle, dzieje się w kraju Kopernika i Heweliusza.

Poznamy tajemnicę Hypatii. Nie tylko co to jest, kto to jest, ale jak się ma do naszej rzeczywistości. Już nie raz pisaliśmy o tym na ile zmieniła się nasza wiedza i możliwości współczesnego człowieka. Czy w czymkolwiek jesteśmy lepsi, mądrzejsi niż ludzie z przed wieków? W tym roku byliśmy świadkami klęski naszej edukacji – maturalna matematyka ujawniła naszą niemoc. I choć to matematyka zmieniła świat i naszą wiedzę, dziś z niechęcią odnoszą się kto może do jej edukacji. Czy jest potrzebna i dlaczego, dyskusje trwają na łamach listów od czytelników, forach, a tu mamy meritum sprawy. I choć Kepler, Newton, Einstein i inni wykazywali nie raz jak Matma kształtuje nasze poczucie prawdy o rzeczywistości, to nadal chcemy unikać jej, ale komu ta ucieczka jest naprawdę potrzebna? Ktoś kiedyś powiedział, że im społeczeństwo jest bardziej rozwinięte technologicznie, tym przeciętny Kowalski ma mniejszą widzę. I widać coś w tym, musi być.

Czy na Io są oceany Magmy, i jak je badać przy pomocy pola magnetycznego? Okazuje się, że choć trudno, to da się to zrobić. Podobnie jest z udziałem miłośników w projekcie Galaxy ZOO. W tym numerze poznamy obiekt Hanny. To nazwa do imienia odkrywczyni. Niezliczone ilości obiektów zebrane w czasie przeglądów nieba w projekcie SDSS dają się przebadać jedynie z pomocą ogromnej liczby pasjonatów kosmosu. A to my nimi jesteśmy. Jak każdy naukowiec musimy być uzbrojeni w cierpliwość, a doczekamy się swojego odkrycia. Dla każdego jest jakieś w zanadrzu.

Autorzy zachęcają nas do zapoznanie się i do kupienia Notatnika Miłośnika Astronomii. Pisaliśmy już o nim, ale na 182 stronie dowiemy jak powstał i jakie będą jego najbliższe losy.

Kalendarz na kolejne dwa miesiące pozwoli przygotować się nam do obserwacji przepięknych Perseidów i dwóch komet C/2009 P1 Garradd oraz w październiku C/2010 X1 Elenin. Obie w zasięgu nawet lornetek dadzą się wspaniale upolować nawet małymi przyrządami.

Astrolabium to kolejne muzyczne doznanie astronomiczne. Jak wspaniała jest to muzyka dowiemy się z opisu Jacka Drążkowskiego, który już ją docenił, a my możemy zajrzeć na stronę Album Astrolabium - gdzie jest on dostępny dla wszystkich.

A na koniec jak zwykle Pani Drążkowska zachęci nas do dokładnego studiowania Uranii swoją wspaniałą krzyżówką. A całość wypełniona jest jak zwykle przepięknymi obrazami Wszechświata.

Na koniec zastanówmy się jaki kształt naszym zdaniem, zdaniem czytelników, winna mieć Urania? Znamy Uranię z dawnych lat, jak i tą współczesną. Czy taka forma nam odpowiada? Pytają o to wydawcy.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,501,710 unikalne wizyty