Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 23-2-2025 00:36:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Planety w sierpniu 2011

Niebo za oknem planeta,sierpień,obserwacje,niebo Obserwacje planet naszego Układu Słonecznego to niezapomniane wrażenia i proste zadaniePogoda na początku miesiąca utrudnia zrealizowanie ambitniejszych planów obserwacyjnych. Mamy nadzieję, że na sierpniowe Perseidy już się wypogodzi na tyle by podziwiać widok "spadających gwiazd".

Przy tych kapryśnych warunkach można się pocieszyć dość łatwymi obserwacjami planet naszego układu. Wystarczy by w chmurach była choćby dziura a już te obiekty ucieszą nasze oczy. Jak jednak bywa w takich sytuacjach do obserwacji naszej menażerii trzeba się przygotować. Wszystko dlatego, że obserwacje potrwają z lekka całą noc. Od wieczora do rana warto bezkrwawo zapolować na wszystkie z kolei planety, dla każdej przygotowując swój sprzęt, a jeśli tylko potrafimy to i zrobić sobie z nią fotografię - będzie to szczyt naszego wakacyjnego osiągnięcia.


Te planety warto zobaczyć w sierpniu

Ostatni miesiąc wakacji to idealny czas na podziwianie kilku jasnych planet. Wśród nich znajdzie się planeta, którą obserwować zawsze jest najtrudniej. Powiemy, jak ją ujrzeć.

Merkury
Koniec sierpnia będzie wyśmienitym okresem do obserwacji Merkurego. Planeta, która jest zazwyczaj bardzo ciężkim obiektem do obserwacji, widoczna będzie 45 minut przed wschodem Słońca nisko między północno-wschodnim a wschodnim horyzontem (gwiazdozbiór Lwa/Raka). Ze względu na to, że maksymalną elongację zachodnią Merkury osiągnie na początku września, to najlepszym czasem na obserwację będą ostatnie dni sierpnia. 28 sierpnia nad ranem poniżej planety znajdzie się Księżyc. Tego spotkania nie można przegapić.

Wenus
Wenus opuszcza niebo poranne i przechodzi na niebo wieczorne. Zanim to jednak nastąpi, musi się znaleźć bardzo blisko Słońca i przez cały sierpień nie będzie widoczna.

Mars
Czerwoną Planetę będzie można dostrzec przed wschodem Słońca średnio wysoko na wschodnim niebie (gwiazdozbiór Bliźniąt). 25 i 26 sierpnia w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.

Jowisz
Największa planeta naszego Układu Słonecznego będzie widoczna przez całą noc. Po zachodzie Słońca można ją ujrzeć nisko na niebie wschodnim, zaś przed świtem wysoko na niebie południowym. (gwiazdozbiór Barana). W nocy z 19 na 20 i z 20 na 21 sierpnia nastąpi spotkanie Jowisza i Księżyca podczas ostatniej kwadry.

Saturn
Planeta z pierścieniami widoczna jest wieczorem nisko na niebie zachodnim (gwiazdozbiór Panny). 3 i 4 sierpnia wieczorem można próbować dostrzec Księżyc przed pierwszą kwadrą poniżej Saturna.

Uran
Uran (gwiazdozbiór Ryb) widoczny będzie w sierpniu nad ranem wysoko na niebie południowym. 17 i 18 sierpnia powyżej Urana znajdzie się Księżyc.

Neptun
Neptun widoczny będzie przez cały miesiąc średnio wysoko na południowo-zachodnim niebie (gwiazdozbiór Wodnika). W nocy z 14 i 15 sierpnia w pobliżu Neptuna pojawi się Księżyc tuż po pełni.

Pluton
Można śmiało obserwować planetę karłowatą Pluton przez całą noc. Po zachodzie Słońca będzie ona jaśnieć średnio wysoko na niebie południowym (gwiazdozbiór Strzelca). Wieczorem 9 i 10 sierpnia poniżej Plutona znajdzie się Księżyc.

Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą. Dodatkowo możemy posłużyć się komputerowym planetarium, które poprowadzi nas za rączkę przez całą noc naszych poszukiwań. Największą satysfakcję będziemy mieli gdy do odnalezienia planety zaprzęgniemy naszą wiedzę o nich i odkryjemy przysłowiową "Amerykę" na nowo.

Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,994,125 unikalne wizyty