Obserwacje planet naszego Układu Słonecznego to niezapomniane wrażenia i proste zadaniePogoda na początku miesiąca utrudnia zrealizowanie ambitniejszych planów obserwacyjnych. Mamy nadzieję, że na sierpniowe Perseidy już się wypogodzi na tyle by podziwiać widok "spadających gwiazd".
Przy tych kapryśnych warunkach można się pocieszyć dość łatwymi obserwacjami planet naszego układu. Wystarczy by w chmurach była choćby dziura a już te obiekty ucieszą nasze oczy. Jak jednak bywa w takich sytuacjach do obserwacji naszej menażerii trzeba się przygotować. Wszystko dlatego, że obserwacje potrwają z lekka całą noc. Od wieczora do rana warto bezkrwawo zapolować na wszystkie z kolei planety, dla każdej przygotowując swój sprzęt, a jeśli tylko potrafimy to i zrobić sobie z nią fotografię - będzie to szczyt naszego wakacyjnego osiągnięcia.
Te planety warto zobaczyć w sierpniu
Ostatni miesiąc wakacji to idealny czas na podziwianie kilku jasnych planet. Wśród nich znajdzie się planeta, którą obserwować zawsze jest najtrudniej. Powiemy, jak ją ujrzeć.
Merkury
Koniec sierpnia będzie wyśmienitym okresem do obserwacji Merkurego. Planeta, która jest zazwyczaj bardzo ciężkim obiektem do obserwacji, widoczna będzie 45 minut przed wschodem Słońca nisko między północno-wschodnim a wschodnim horyzontem (gwiazdozbiór Lwa/Raka). Ze względu na to, że maksymalną elongację zachodnią Merkury osiągnie na początku września, to najlepszym czasem na obserwację będą ostatnie dni sierpnia. 28 sierpnia nad ranem poniżej planety znajdzie się Księżyc. Tego spotkania nie można przegapić.
Wenus
Wenus opuszcza niebo poranne i przechodzi na niebo wieczorne. Zanim to jednak nastąpi, musi się znaleźć bardzo blisko Słońca i przez cały sierpień nie będzie widoczna.
Mars
Czerwoną Planetę będzie można dostrzec przed wschodem Słońca średnio wysoko na wschodnim niebie (gwiazdozbiór Bliźniąt). 25 i 26 sierpnia w pobliżu Marsa znajdzie się Księżyc zbliżający się do nowiu.
Jowisz
Największa planeta naszego Układu Słonecznego będzie widoczna przez całą noc. Po zachodzie Słońca można ją ujrzeć nisko na niebie wschodnim, zaś przed świtem wysoko na niebie południowym. (gwiazdozbiór Barana). W nocy z 19 na 20 i z 20 na 21 sierpnia nastąpi spotkanie Jowisza i Księżyca podczas ostatniej kwadry.
Saturn
Planeta z pierścieniami widoczna jest wieczorem nisko na niebie zachodnim (gwiazdozbiór Panny). 3 i 4 sierpnia wieczorem można próbować dostrzec Księżyc przed pierwszą kwadrą poniżej Saturna.
Uran
Uran (gwiazdozbiór Ryb) widoczny będzie w sierpniu nad ranem wysoko na niebie południowym. 17 i 18 sierpnia powyżej Urana znajdzie się Księżyc.
Neptun
Neptun widoczny będzie przez cały miesiąc średnio wysoko na południowo-zachodnim niebie (gwiazdozbiór Wodnika). W nocy z 14 i 15 sierpnia w pobliżu Neptuna pojawi się Księżyc tuż po pełni.
Pluton
Można śmiało obserwować planetę karłowatą Pluton przez całą noc. Po zachodzie Słońca będzie ona jaśnieć średnio wysoko na niebie południowym (gwiazdozbiór Strzelca). Wieczorem 9 i 10 sierpnia poniżej Plutona znajdzie się Księżyc.
Pamiętajmy, że planety bardzo łatwo odróżnić od gwiazd, gdyż są nie tylko od nich jaśniejsze, ale i nie migocą. Dodatkowo możemy posłużyć się komputerowym planetarium, które poprowadzi nas za rączkę przez całą noc naszych poszukiwań. Największą satysfakcję będziemy mieli gdy do odnalezienia planety zaprzęgniemy naszą wiedzę o nich i odkryjemy przysłowiową "Amerykę" na nowo.
Przeczytaj więcej: