Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:40:38

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Zorza polarna była widoczna nad Polską

Astrnomia zjawiska slowaKluczowe Fot. Kamila Mazurkiewicz, Puławy w woj. lubelskim dla TwojaPogoda.pl Kilka dni temu media doniosły o serii wybuchów na Słońcu związanych z aktywnymi obszarami w rejonach plam słonecznych. Plamy, jak na niezwykły niż aktywności, przyozdobiły tarczę naszej gwiazdy niezwykłymi kształtami i swoją liczbą przyciągnęły uwagę sporej ilości obserwatorów. Ale nie to najbardziej przykuło uwagę wszystkich. Takie wybuchy już nie raz były przyczyną poważnych problemów rozwiniętej technologii człowieka.

W czasie wybuchów dochodzi do emisji wysokoenergetycznych cząstek materii Słońca. Wyrzucona w ten sposób masa trafia w okolice Ziemi i kiedy odstaje się w nasze pole magnetyczne jej trajektoria zostaje zmieniona na kierunek biegunów magnetycznych. Tam dostaje się ono w niskie warstwy atmosfery i w ten sposób powstaje przepięknie kolorowa Zorza Polarna (Aurora borealis, Aurora australis). Zjawisko to najczęściej jest spotykane nad naszymi biegunami, ale w tym przypadku, przy takim wybuchu słonecznym rozrasta się ono na tyle pokaźnie, że widoczne jest w bardziej odległych rejonach Ziemi, a czasami nawet w rejonie równikowym- rzadkie przypadki).


Nie ma jednak róży bez kolców - choć podobno jest - i tak w tym przypadku i jemu podobnych może dojść do uszkodzeń linii zasilających i satelitów. W skrajnych przypadkach dochodzi do tzw. blackout'ów. Nie jest to nic przyjemnego. Awarie sieci energetycznych obejmują ogromne obszary krajów, a najsłynniejszy z nich unieruchomił znaczą część Kanady, o czym możemy przeczytać w linkach poniżej. Co gorsze nie ma przed tym obrony, poza drastycznym wyłączeniem sieci z zasilania. Właśnie taką metodę stosuje się w przypadku ochrony satelitów, co jest tylko półśrodkiem, bo przyczyn ich awarii w takiej sytuacji jest więcej.

Takiego zjawiska obawiali się specjaliści w obecnych wybuchach słonecznych. Nie była to jednak jedyna sprawa spędzająca sen z ich oczu. Słońce z niewiadomych przyczyn pozostaje w skrajnie niskiej aktywności, choć powinno być już znacznie aktywniejsze magnetycznie. Dochodzi jednak do gwałtownych zjawiska, które w zasadzie maja miejsce jedynie w czasie wyżu magnetycznego naszej gwiazdeczki. Trudno to nam pogodzić ze sobą. Bo za takimi zjawiskami idzie wiele zagrożeń dla wszystkich mieszkańców ziemi. Nasze pole magnetyczne słabnie. Naukowcy przypuszczają, że zbliżamy się do przebiegunowania ziemskiego pola magnetycznego. Miało ono miejsce wiele razy w historii naszej planety. W takiej sytuacji jest to dość niebezpieczne dla żywych organizmów, gdyż szkodliwe promieniowanie pochodzące z wybuchu może dotrzeć do powierzchni ziemi i szkodliwe oddziaływać na nasze organizmy niszcząc kod genetyczny lub go mutując i wiele innych.

Skala tych procesów jest bardzo duża. Ich wpływ na nasze życie jest trudny do oszacowania, a przygotowanie na zmiany jest jeszcze trudniejsze. Przebiegunowanie trwa kilka tysięcy lat. Promieniowanie słońca i promieniowanie kosmiczne działa przez ten czas na wszystko co żyje. Stąd przypuszcza się, że istnieje związek między tymi zjawiskami i wielkimi wymieraniami gatunków. Z jednej strony niska aktywność słoneczna była nam na rękę, bo bardzo narozrabialiśmy w sprawie globalnego ocieplenia klimatu ponad potrzebna miarę. Mogliśmy dostać dodatkowy czas by sobie z tym poradzić, ale kij ma dwa końce. Uśpienie słońca wcale nie musi być typowym snem czy jego minimum. Specyfika tej aktywności może nas zaskakiwać, a nasza wiedza jest nadal bardzo uboga w tym zakresie. Czas obserwacji aktywności słonecznej możemy datować od pierwszych obserwacji Galileusza 400 lat temu, a prawdziwe badania aktywności gwiazdy datują się jeszcze później. Stąd nasze luki w wiadomościach o tych zjawiskach.

Bądźmy jednak dobrej myśli, bo tylko tyle nam zostało. Radość mają za to fizycy, bo mają okazję badać wysokie energie cząstek, jakich nie udaje się osiągnąć w akceleratorach na ziemi. Przy okazji może przydać się dotychczasowa nasza wiedza w tym zakresie. Szczególnie w części dotyczącej ochrony ludzi i technologii.

Cieszmy się wyjątkowymi widowiskami na niebie. To czysta fizyka wysokich energii. Prawda, że piękne?

Wczoraj wieczorem mieszkańcy Polski i innych krajów środkowej i północnej Europy mieli okazję zobaczyć niezwykle rzadkie zjawisko. Mowa o kolorowej zorzy polarnej. Zobaczcie zdjęcia z Lubelszczyzny.

Wczoraj około godziny 20:00 do ziemskich biegunów magnetycznych dotarł wiatr słoneczny, po wybuchu z plamy słonecznej o numerze 1261.

slowaKluczowe Fot. Kamila Mazurkiewicz, Puławy w woj. lubelskim dla TwojaPogoda.pl W jonosferze, około 100 kilometrów nad powierzchnią ziemi, protony i elektrony zaczęły barwić niebo na różne kolory.

Z miejscowości położonych m.in. w Polsce, Niemczech i południowej Skandynawii można było ujrzeć fioletowo-zieloną zorzę rozciągającą się nisko na północnym niebie.

Zorza polarna najlepiej widoczna była poza miastami, przy całkowicie ciemnym niebie. Jeszcze lepsze efekty można było uzyskać na zdjęciu przy dłuższym naświetlaniu.

Jedną z takich fotografii wykonała nasza czytelniczka Kamila Mazurkiewicz. Oto jej relacja:
"Czysto rekreacyjna wyprawa za miasto, z zamiarem fotografowania Perseidów przerodziła się w trudne do określenia, ale jakże nieziemskie widowisko. 05.08.2011, godz. 23:16 - pierwsza klatka. Cel - Droga Mleczna, Perseusz, Kasjopea. Skupiona na liczeniu kolejnych meteorów i odganianiu komarów zupełnie nie zauważam, kiedy to o 23:28 na horyzoncie zaczyna pojawiać się zorza polarna. Północ, przecieram oczy ze zdumienia, "to chyba zorza!" - myślę i jednocześnie czuję jak wielkie wydarzenie ma miejsce. I to był ten moment, maksimum. Od razu pomyślałam o artykule, który przeczytałam rano przy porannej kawie. 40% prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy w Polsce. Pomyślałam - "nierealne w naszych szerokościach geograficznych."

Jak widać może nie tyle nierealne, co nieczęste. I nie ma tu mowy o fotomontażu. Całe zjawisko dzięki plamom o numerze 1261, a co będzie w zapowiadane na 2013 r. maksimum? Mmmm:) Warto uciec za miasto".

Dodajmy, że zorza powstała, ponieważ indeks aktywności geomagnetycznej wyniósł k8 w skali od 1 do 9. Stało się to po wybuchu z plamy 1261 o sile M9. Poniżej zamieszczamy zdjęcia zorzy polarnej w wykonaniu Kamili Mazurkiewicz (Polska) i Jana Haltenhofa (Niemcy).

Parametry:
Pojedyncza klatka (30 sekund)
Canon 20D
Canon 10 - 22 mm, 10 mm
f/3.5
140 x 30 sec.
ISO1600

Zorza Polarna
  • Awarie sieci energetycznych
  • Burza geomagnetyczna i olbrzymia awaria prądu w Kanadzie
  • opis

    Bookmark and Share

  • Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

    Dodaj komentarz

    Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

    Oceny

    Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
    Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

    Brak ocen. Może czas dodać swoją?
    31,502,136 unikalne wizyty