Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Comet

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2024 01:45:57

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive
Skytinel - sieć stacji bolidowych - SN15

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kosmos TW - bliskie spotkania

Astronomia ksiązki slowaKluczowe KOSMOS Tajemnice Wszechświata numer 24 Sierpniowe dwa numery Kosmosu (23 i 24) pomagają zrozumieć nam kolejne zagadki Wszechświata. Jedną z nich jest życie w kosmosie, a dokładnie nasze próby jego znalezienia. I choć w numerze 24 autorzy piszą o zupełnie innego rodzaju gościach w naszych okolicach, to oni też przybywają z dalekiej przestrzeni i kto wie, czy z powstaniem życia na Ziemi nie maja więcej wspólnego niż ktokolwiek inny.


Przez wiele lat badacze kosmicznych przestrzeni zastanawiali się nad źródłami życia. Jak okazało się z punktu widzenia naukowego sprawa była i jest trudna do wyjaśnienia. Choć wiele się zmieniło, to przynajmniej wiemy więcej. Na tyle więcej, by odrzucić złe koncepcje, a rozpocząć szukanie nowych, jeszcze bardziej ekscytujących.

Czy możliwe, by tak rozległa przestrzeń kosmiczna była zamieszkana jedynie przez nas – Ziemian? Dopóki nie znaliśmy skali tej przestrzeni, to wydawało nam się, że czemu nie. Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że nie jest to takie oczywiste. A przede wszystkim staramy się znaleźć odpowiedź dlaczego jest tak jak jest.

slowaKluczowe KOSMOS Tajemnice Wszechświata numer 23 Od lat staramy się nawiązać kontakt z obcymi cywilizacjami. Wysyłamy specjalne komunikaty radiowe oraz dane na sondach kosmicznych. Fizyki na razie nie „oszukamy” i nie jesteśmy w stanie podróżować na skróty. Na odpowiedź na te nasze tradycyjne sygnały musimy zaczekać kilka pokoleń. Z drugiej strony kolejne badania pokazują nam nowe światy pełne planet w odległych układach gwiezdnych. Słuszna okazuje się koncepcja liczności takich układów jak nasz lub podobnych.

Znajdziemy tu (numer 23) próbę odpowiedzi na pytanie: jak takie światy mogą wyglądać? Jak może wyglądać w nich życie? Dzięki filmom weźmiemy udział w dyskusji nad możliwościami życia w tych światach, które już poznaliśmy.

A czym życie na ziemi różni się od tego pod obcymi słońcami? Jak tu się znalazło i czy jest powszechne w naszych okolicach? O potencjalnych wędrowcach, którzy mogli rozpocząć procesy życiowe na naszej planecie dowiemy się z lektury kolejnego – 24 – numeru KTW. Jego głównym zagadnieniem są komety, planetoidy i meteory. I choć wydawałby się to temat banalny i małostkowy – komu chce się dzisiaj zajmować takimi mikroskopijnymi ciałami – to okazuje się, że te tajemnicze ciała mają z nami więcej wspólnego niż nam się wydaje.

W kometach i meteorach znajdujemy więcej organicznych substancji niż kiedyś sobie wyobrażaliśmy. Sondy wysłane do tych ciał dowodzą nam, że materia organiczna ma się tam doskonale. A nawet może właśnie dzięki kometom na Ziemi mamy wystarczająco dużo wody, by istniało na niej życie w takiej formie jaką znamy.

Dowiemy się też jak możemy prowadzić obserwacje, komet i meteorów, o wysokich wartościach naukowych. Na chwilę obecną to jak najbardziej aktualny temat. Od połowy lipca możemy obserwować dość jasną kometę i najsłynniejszy rój meteorowy. Choć pogoda nas nie rozpieszcza, to warto wykorzystać każdą chwilę na badanie tych obiektów. Autorzy pokazują nam jak zorganizować nasze badania i jak je przeprowadzić. Obserwacje komet to wyjątkowe wydarzenia u każdego astronoma, nawet tego amatorskiego. Ruch badania tych ciał jest zdominowany przez miłośników, którzy wymiernie pomagają w tym obszarze zawodowcom.

A że natura komet, meteorów i planetoid długo była skrywana przed badaczami, tym bardziej niezwykłych przeżyć dostarczają chwile spędzone z ich udziałem. W najbliższym czasie śmiało nadal możemy obserwować Perseidy i kometę C/2009 P1 (Garradd), a we wrześniu kolejna koleżanka z rozczochraną głową i październikowy rój Drakonidów. Ten ostatni jest w tym roku wyjątkowy o czym pisze nam Kamil Złoczewski. A że w przypadku rojów meteorów mamy do czynienia z kometami, więc wszystko zostanie w rodzinie. W rodzinie małych ciał Naszego Układu Słonecznego.

Przeczytaj więcej:

Bookmark and Share

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
31,502,374 unikalne wizyty